
Kako rujan izgleda u vrtu?
Za nas je rujan mjesec kada vrt pripremamo za dolazak jeseni i zime. Mnoge biljke još cvjetaju, ali druge se već pripremaju za zimski odmor. Što raditi u vrtu i koji vas poslovi očekuju kako bi se u proljeće sve probudilo u punoj ljepoti?
Žetva
Rujan je prvenstveno vrijeme berbe. U ovom trenutku dozrijevaju uglavnom kruške, šljive, jabuke, breskve, ali i kupine te kasne jagode. Plodove je potrebno skladištiti na odgovarajući način, najbolje u podrumu ili drugoj mračnoj prostoriji. Međutim, nikada nemojte skladištiti pokvareno voće ili voće napadnuto kukcima. Voće možete obraditi po želji. Može biti kompot, konzervirana, sušena ili ukiseljena. Dosta povrća dozrijeva i u rujnu.
Ne zaboravite na ljekovito voće kao što su šipak, pasji trn ili čak bobice bobice. Zatim dozrijevaju orasi, koje je potrebno ostaviti da se osuše, a zatim ih spremiti oguljene ili u ljusci. U ovo vrijeme pravo je vrijeme za sakupljanje sjemena višegodišnjeg cvijeća i jednogodišnjih biljaka otpornih na mraz koje će i iduće godine krasiti vaš vrt.
Jesenska sadnja
Iako veći dio rujna beremo u vrtu, to je idealno vrijeme i za jesensku sjetvu. Najprije je potrebno sve gredice okopati, okopati, oplijeviti i pognojiti kako bi bile spremne za sljedeću šaržu. Nakon toga, ništa vas ne sprječava da posadite rotkvice, zimsku salatu, špinat, korjenasto povrće ili čak češnjak.
Ovo razdoblje pogodno je i za sadnju četinjača ili zimzelenih biljaka. Četinjače temeljito zalijevajte kako bi preživjele zimu. Sa listopadnim drvećem pričekajte još malo. Jedino što u ovom trenutku možete učiniti za njih je pripremiti rupe tako da budu dovoljno prozračne. Kako bi vas u proljeće dočekao lijepo rascvjetani vrt, u zemlju posadite lukovice poput narcisa, narcisa, tulipana i ljiljana.
Cvjetanje cvijeća
Mnogi cvjetovi pokazuju nam svoju ljepotu tek tijekom rujna. Primjerice, cvjetaju krizanteme, astre i dalije koje upotpunjuju vrt prekrasnim bojama i cvjetnim gredicama punim inspiracije. Redovito uklanjajte ocvale cvjetove s cvjetova, to će potaknuti daljnju cvatnju.
Travnjak
Obratite pozornost i na travnjak, kosite ga zadnjeg i dodajte sjeme na gole površine. Nadalje, koristite posebno gnojivo koje će nadopuniti sve potrebne hranjive tvari. Vrtu je također potrebno malo brazde u jesen, što omogućava da zrak dopre do korijena.
Hladna priprema
Imajte na umu da su noći i jutra već hladniji, pa će neke biljke morati biti pokrivene. Primjerice, osjetljivije trajnice pokrijte lišćem, dok će začinskom bilju dobro doći malč kora. Neke biljke koje su vrlo osjetljive na mraz vjerojatno će trebati premjestiti u zatvorene prostore.
Vrt u rujnu pun je života i aktivnosti koje nas očekuju. Potrebno je ubrati sve plodove koji sazrijevaju, održavati gredice, posaditi i pripremiti vrt za hladnu sezonu. Ali kad se probudi u proljeće, bit će opet puna boja i života.

02.07.2025
Korisne životinje u vrtu
Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

01.07.2025
Kako hraniti svinje?
Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.

24.06.2025
Vrste sireva i njihovo podrijetlo
Sir nije samo ementaler na kruhu. U svijetu postoji na stotine vrsta sireva – pljesnivi, tvrdi, svježi, pareni... Svaka regija ima svoj tipični sir koji odražava lokalnu tradiciju i okus. Pogledajmo odakle dolaze neki poznati sirevi.