Kako rujan izgleda u vrtu?
Pavel Frček

: Pavel Frček

16.09.2024

Kako rujan izgleda u vrtu?

Za nas je rujan mjesec kada vrt pripremamo za dolazak jeseni i zime. Mnoge biljke još cvjetaju, ali druge se već pripremaju za zimski odmor. Što raditi u vrtu i koji vas poslovi očekuju kako bi se u proljeće sve probudilo u punoj ljepoti?

Žetva

Rujan je prvenstveno vrijeme berbe. U ovom trenutku dozrijevaju uglavnom kruške, šljive, jabuke, breskve, ali i kupine te kasne jagode. Plodove je potrebno skladištiti na odgovarajući način, najbolje u podrumu ili drugoj mračnoj prostoriji. Međutim, nikada nemojte skladištiti pokvareno voće ili voće napadnuto kukcima. Voće možete obraditi po želji. Može biti kompot, konzervirana, sušena ili ukiseljena. Dosta povrća dozrijeva i u rujnu.


Ne zaboravite na ljekovito voće kao što su šipak, pasji trn ili čak bobice bobice. Zatim dozrijevaju orasi, koje je potrebno ostaviti da se osuše, a zatim ih spremiti oguljene ili u ljusci. U ovo vrijeme pravo je vrijeme za sakupljanje sjemena višegodišnjeg cvijeća i jednogodišnjih biljaka otpornih na mraz koje će i iduće godine krasiti vaš vrt.

Jesenska sadnja

Iako veći dio rujna beremo u vrtu, to je idealno vrijeme i za jesensku sjetvu. Najprije je potrebno sve gredice okopati, okopati, oplijeviti i pognojiti kako bi bile spremne za sljedeću šaržu. Nakon toga, ništa vas ne sprječava da posadite rotkvice, zimsku salatu, špinat, korjenasto povrće ili čak češnjak.


Ovo razdoblje pogodno je i za sadnju četinjača ili zimzelenih biljaka. Četinjače temeljito zalijevajte kako bi preživjele zimu. Sa listopadnim drvećem pričekajte još malo. Jedino što u ovom trenutku možete učiniti za njih je pripremiti rupe tako da budu dovoljno prozračne. Kako bi vas u proljeće dočekao lijepo rascvjetani vrt, u zemlju posadite lukovice poput narcisa, narcisa, tulipana i ljiljana.

Cvjetanje cvijeća

Mnogi cvjetovi pokazuju nam svoju ljepotu tek tijekom rujna. Primjerice, cvjetaju krizanteme, astre i dalije koje upotpunjuju vrt prekrasnim bojama i cvjetnim gredicama punim inspiracije. Redovito uklanjajte ocvale cvjetove s cvjetova, to će potaknuti daljnju cvatnju.

Travnjak

Obratite pozornost i na travnjak, kosite ga zadnjeg i dodajte sjeme na gole površine. Nadalje, koristite posebno gnojivo koje će nadopuniti sve potrebne hranjive tvari. Vrtu je također potrebno malo brazde u jesen, što omogućava da zrak dopre do korijena.

Hladna priprema

Imajte na umu da su noći i jutra već hladniji, pa će neke biljke morati biti pokrivene. Primjerice, osjetljivije trajnice pokrijte lišćem, dok će začinskom bilju dobro doći malč kora. Neke biljke koje su vrlo osjetljive na mraz vjerojatno će trebati premjestiti u zatvorene prostore.


Vrt u rujnu pun je života i aktivnosti koje nas očekuju. Potrebno je ubrati sve plodove koji sazrijevaju, održavati gredice, posaditi i pripremiti vrt za hladnu sezonu. Ali kad se probudi u proljeće, bit će opet puna boja i života.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.