Kako pripremiti kuniće za zimu?
Pavel Frček

: Pavel Frček

19.11.2024

Kako pripremiti kuniće za zimu?

Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.

Kućna priprema

Prvo o čemu bismo trebali razmišljati kada pripremamo kuniće za zimu je osigurati prikladnu i dobro izoliranu nastambu. Ako kuniće držite na otvorenom, bitno je da njihov kunićnjak bude zaštićen od vremenskih neprilika – kiše, vjetra i mraza. Stoga potražite idealno mjesto za izgradnju kućice za kuniće. Treba biti na suhom mjestu, po mogućnosti na povišenom, da se ne smoči. Prije nego što nastupi zima, temeljito pregledajte krov. Na njemu ne smije biti rupa, a mora biti i potpuno vodootporan.


Kako izolirati kućicu za kuniće za zimu? Kako bi kunićima bilo toplo, možete izolirati kućicu za kuniće. Za to možete koristiti, na primjer, posteljinu od koje napravite dodatni sloj ili sijeno ili novine. Zatim sloj pokrijte npr. šperpločom da je kunići ne mogu grickati. Ovako pripremljen kunić dobro će zaštititi od mraza. 


Kvalitetna posteljina također može pomoći u održavanju topline. Koje leglo odabrati za kunića? Koristite slamu koja ima dobra izolacijska svojstva kako bi kunićima pomogla da se ugriju. Redovito provjeravajte i mijenjajte posteljinu kako bi bila suha i čista. Vlažna stelja mogla bi uzrokovati znatne zdravstvene probleme.

Dijeta

Hladna sezona također može zahtijevati prilagođavanje prehrane kunića. Vjerojatno će koristiti više energije za održavanje tjelesne temperature. Stoga im osigurajte dovoljno hrane koja ima veću energetsku vrijednost. Na primjer, u prehranu možete dodati više sijena i kvalitetne hrane. U ograničenim količinama mogu se davati i zobene pahuljice ili suncokretove sjemenke. 


Kao i tijekom cijele godine, mora se osigurati stalni pristup svježoj vodi. Zimi situacija može biti kompliciranija zbog čestog smrzavanja vode. Stoga redovito provjeravajte pojilice i mijenjajte sadržaj. Alternativno,koristite grijače ploče ispod fontane, čime ćete uštedjeti mnogo vremena i rada.

Zdravstvena njega

Prilikom zimskog uzgoja kunića, mnogi dodaci prehrani mogu biti od koristi za jačanje imuniteta. No, svoju prehranu možete nadopuniti mineralima uz pomoć raznih sušenih biljaka. Kamilica ili glog odlično djeluju na jačanje imuniteta. Kalcij se može nadoknaditi maslačkom i djetelinom. Biljke davati štedljivo kako njihovo djelovanje ne bi poprimilo suprotno djelovanje. 


U isto vrijeme, ne zaboravite redovito provjeravati cjelokupno zdravlje kunića i pokušajte održavati okolinu mirnom i stabilnom. U slučaju poteškoća, nemojte se ustručavati kontaktirati veterinara.


Ne podcjenjujte pripremu kunića za zimu. Budete li pažljivi, osigurat ćete redovitu njegu, odgovarajuću hranu i topao dom, bit ćete nagrađeni zdravim kunićima koji će bez problema preživjeti i najhladnije dane.

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

16.05.2025

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

15.05.2025

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

Načini mužnje i vrste mužnih sala

14.05.2025

Načini mužnje i vrste mužnih sala

Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.