Kako pravilno kompostirati?
Pavel Frček

: Pavel Frček

25.09.2024

Kako pravilno kompostirati?

Kompostiranje je ekološki prihvatljiv i praktičan način da se organski otpad iskoristi i pretvori u vrijedan resurs za poboljšanje kvalitete tla. Zahvaljujući kompostu, moći ćete smanjiti ukupnu količinu otpada, a dobit ćete i visokokvalitetno gnojivo bogato hranjivim tvarima. Nije znanost, ali postoji nekoliko pravila koja morate znati prije nego što počnete. Dođite ih pogledati.

Odabir mjesta

Čak i prije nego počnete kompostirati, morate pronaći odgovarajuće mjesto. Do komposta treba imati lak pristup i treba ga zaštititi od izravne sunčeve svjetlosti i jakih vjetrova. Također je poželjno odvojiti ga od ostatka vrta (npr. grmlja) i od izvora pitke vode - bunara. Komposter se može postaviti u vrtu, na balkonu ili čak u zatvorenom prostoru. Međutim, u tom slučaju važno je kupiti posebne spremnike namijenjene za tu svrhu.

Odabir kompostera

Možete birati između mnogih vrsta kompostera. Otvorene vrste, koje su najčešće drvene ili plastične, idealne su za vrtove, ali kompostiranje se može raditi i na tlu ili u jami gdje se formira hrpa. Ako imate manji prostor, preporučamo korištenje zatvorenih plastičnih posuda koje sprječavaju izlazak mirisa. Ako živite u stanu, za vas će biti idealni posebni kućni komposteri ili vermikomposteri koji koriste svojstva glista za pretvaranje bioloških ostataka u organsko gnojivo.

Što spada u kompost?

Kako bi se svi procesi odvijali ispravno, potrebno je odabrati materijale koji su prikladni za hortikulturni kompost. Treba sadržavati mješavinu zelene i smeđe komponente. Zeleno se odnosi na one materijale koji su bogati dušikom - na primjer, svježi kuhinjski otpad (ostatci i kore od voća i povrća, talog od kave, vrećice čaja) ili pokošena trava. Smeđi materijali zatim opskrbljuju ugljik. To su lišće, drveni otpad ili slama. 

Ali svakako izbjegavajte ostatke mesa, kostiju, pepela od ugljena, koštica, koštica voća, kore tropskog voća, kemijski tretiranog drveta i kemikalija ili općenito bolesne biljke.

Kako pokrenuti kompost?

Ako vas zanima kako napraviti kompost, treba naglasiti da se ovaj proces temelji na postupnom slaganju pojedinačnih materijala. Uvijek počinje smeđim materijalom, tj. lišćem, grančicama ili piljevinom. To će osigurati dobru prozračnost. Sljedeći su pojedinačni organski otpadi.

Da bi se organski materijal razgradio, kompost je potrebno redovito okretati. Tek tada će se dovoljno prozračiti i materijali će se miješati. Istodobno provjerite vlažnost. Ako je previše suho (možemo reći po činjenici da se raspada na dlanu), navodnjavajte ga ili dodajte zelene materijale. Ako je previše mokro, dodajte suhi materijal poput strugotine ili suhog lišća.

Na kraju, budite strpljivi. Proces traje do godinu dana, stoga nemojte ništa požurivati. Ako je smjesa spremna za upotrebu, ima tamno smeđu boju, mrvičasta je i ugodno miriše. Ako ne želite predugo čekati, možete isprobati akcelerator koji koristi korisne bakterije i enzime za prirodnu razgradnju organskog otpada

Zahvaljujući kompostiranju, organski otpad možete lako i učinkovito pretvoriti u gnojivo puno važnih hranjivih sastojaka. Da bi sve prošlo kako treba, potrebno je odabrati prikladne materijale, prozračiti, kontrolirati vlažnost i biti strpljiv. Tako ćete dobiti kvalitetan kompost koji će podržati rast vaših biljaka.

Kako ubrati i preraditi usjev?

14.10.2024

Kako ubrati i preraditi usjev?

Jesen je tu, vrijeme je za žetvu, a potom i preradu našeg bogatog uroda. Kako bismo osigurali maksimalnu kvalitetu i trajnost plodova našeg vrta, potrebno je sve dobro isplanirati i paziti na pravilnu tehniku. Saznajte s nama kako preraditi berbu kako bi što dulje sačuvala svoju hranjivu vrijednost i okus.

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravlje kokoši je ključno za svakog dobrog uzgajivača, stoga je važno znati kako prepoznati znakove bolesti pilića i kako održati svoje kokoši zdravima. U ovom članku ćemo pogledati kako prepoznati bolesne kokoši, koje su najčešće bolesti te kako pravilno pristupiti prevenciji i liječenju.


Kako njegovati voćke i grmlje u jesen?

02.10.2024

Kako njegovati voćke i grmlje u jesen?

Jesen je tu i pripreme za zimu su na vrhuncu. Cijeli vrt, zajedno sa svim drvećem i grmljem, polako se polaže u zimski san. I zato ne smijemo zaboraviti na vrijeme pripremiti jesenski vrt kako bi se na proljeće sve probudilo u punoj ljepoti. Ali kako osigurati dobar rast i bogatu žetvu drveća i grmlja u sljedećoj godini? Dođite i pogledajte s nama koji su važni koraci uključeni u jesensku njegu ovih stabala.

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.