Kako poboljšati ishranu divljači ​​zimi?

: Juraj Korim

14.12.2023

Kako poboljšati ishranu divljači ​​zimi?

Za divlje životinje je zimska sezona vrlo teška za preživjeti. Ako prije zime ne naprave dovoljno masnih rezervi, može doći do smrti. Isto vrijedi i ako u hranilice stavljamo neprikladnu hranu. Pa kako poboljšati ishranu ​​zimi da joj ne naštetimo?

Kada početi?

Općenito, prevladava mišljenje da je dovoljno hraniti samo zimi, kada se temperature spuštaju ispod nule i kada je tlo prekriveno snijegom. Ali nije tako. Preporučljivo je započeti već u jesen, kako bi divljač imala vremena stvoriti dovoljnu masnu rezervu. Kad dođe zima, preživljavanje će biti lakše. Unatoč tome, tijekom mrazeva šumske životinje treba hraniti kako ne bi, primjerice, napadale vaša stabla.

Što im dati?

Neće svaka hrana koju stavimo u hranilicu blagotvorno djelovati na probavni trakt životinje. Evo osnovnog popisa onoga što ne smijete propustiti. A ako niste sigurni u hranidbu, otiđite i pitajte lovce, rado će vas savjetovati.


Osnovna dohrana je sol, zahvaljujući kojoj će se unijeti potrebni minerali i pomoći pravilnoj probavi. Sol poslužite u obliku lizala ili kuhinjsku sol u komadu. Dostupne su i paste koje se mogu nanijeti na npr. panj i stvrdnuti.


Zatim je hrana podijeljena u tri odjeljka, a svaki od njih trebao bi biti zastupljen u hranilici. Prva su krma koja su najprirodnija hrana za životinje. Tu spadaju npr. sijeno, djetelina, trava, ljekovito bilje, ljetni usjevi, lucerna ili sušene maline. Osnova je poslužiti ova krmiva pravilno osušena.


Druga komponenta je zrnasta hrana, gdje svrstavamo žitarice, ali je za životinje prikladna samo zob koja jedina ne uzrokuje probavne smetnje. Veselje ćemo učiniti kestenom, žirom, graškom, kukuruzom ili semenjem. No, ni s čim ne treba pretjerivati, pa posebno treba biti oprezan s kestenima koji u većim količinama izazivaju probavne smetnje. Upravo je ova krma pogodna za hranjenje od jeseni, jer je glavni izvor energije i zahvaljujući njima životinje će stvoriti dovoljnu rezervu masti.


Za nadoknadu tekućine i vitamina daje se kašasta hrana u koju spadaju voće - najprikladnije su npr. jabuke, kruške, šljive ili marelice, te povrće - krumpir, mrkva ili stočna repa.

Što je s pecivom?

U principu ne preporučamo da životinjama nudite sušena peciva kako biste izbjegli probleme s probavom. Potrebno ju je vrlo pažljivo sušiti, ne smije se soliti, puniti i nikako ne smije biti pljesnivo. Kako pecivo ne bi dodatno upilo vlagu, potrebno je poslužiti kad je zamrznuto. Vlaga može izazvati kobne posljedice. Isto je i s drugom ljudskom hranom. Stoga je bolje u potpunosti izbjegavati ovu hranu. Stoga ne možemo preporučiti peciva.

Gdje staviti hranu?

Hranilice su najbolji izbor za stavljanje hrane. Ako ne znate ni za jednu u vašem kraju, idite i pitajte lovce. Oni su zaduženi za svu brigu i hranjenje životinja. Druga mogućnost je staviti hranu na tlo gdje je životinje mogu lako pronaći. Međutim, izgledat će urednije u hranilici.


Stoga ne zaboravimo zimi ugrožene životinje i dajmo im potrebne hranjive tvari. Ako se pridržavamo osnovnih pravila, ovim korakom im možemo značajno pomoći.

Uzgoj nojeva

31.01.2025

Uzgoj nojeva

Posljednjih godina u Češkoj se sve češće susrećemo s uzgojem nojeva. Ove impresivne ptice, porijeklom iz Afrike, spadaju među najveće na svijetu. Uzgajaju se ne samo zbog mesa, jaja i perja, već i kao kućni ljubimci. Pogledajmo kako im možemo osigurati najbolje moguće uvjete za život.

Čarobni učinci sikavice

30.01.2025

Čarobni učinci sikavice

Sikavica se može smatrati pravim malim čudom biljnog svijeta. To je čičak s ljubičastim cvjetovima, za koji nikada ne biste pomislili da ima izuzetno povoljne učinke na jetru. Ova biljka koristi se u medicini već više od 2000 godina i danas je važan sastojak mnogih lijekova i dodataka prehrani za podršku jetre (kako za ljude, tako i za životinje).

Pomozite životinjama zimi

29.01.2025

Pomozite životinjama zimi

Zima je teško razdoblje za divlje životinje jer imaju ograničen pristup prirodnoj hrani. Prihranjivanje divljači može biti korisno, ali važno je znati kako to činiti ispravno kako im ne bismo naštetili. Lovci se ovom aktivnošću bave sustavno, no i mi možemo pridonijeti – podržavanjem lokalnih lovačkih društava ili odgovornim prihranjivanjem prema pravilima odgovarajuće prehrane.