Kako poboljšati ishranu divljači ​​zimi?

: Juraj Korim

14.12.2023

Kako poboljšati ishranu divljači ​​zimi?

Za divlje životinje je zimska sezona vrlo teška za preživjeti. Ako prije zime ne naprave dovoljno masnih rezervi, može doći do smrti. Isto vrijedi i ako u hranilice stavljamo neprikladnu hranu. Pa kako poboljšati ishranu ​​zimi da joj ne naštetimo?

Kada početi?

Općenito, prevladava mišljenje da je dovoljno hraniti samo zimi, kada se temperature spuštaju ispod nule i kada je tlo prekriveno snijegom. Ali nije tako. Preporučljivo je započeti već u jesen, kako bi divljač imala vremena stvoriti dovoljnu masnu rezervu. Kad dođe zima, preživljavanje će biti lakše. Unatoč tome, tijekom mrazeva šumske životinje treba hraniti kako ne bi, primjerice, napadale vaša stabla.

Što im dati?

Neće svaka hrana koju stavimo u hranilicu blagotvorno djelovati na probavni trakt životinje. Evo osnovnog popisa onoga što ne smijete propustiti. A ako niste sigurni u hranidbu, otiđite i pitajte lovce, rado će vas savjetovati.


Osnovna dohrana je sol, zahvaljujući kojoj će se unijeti potrebni minerali i pomoći pravilnoj probavi. Sol poslužite u obliku lizala ili kuhinjsku sol u komadu. Dostupne su i paste koje se mogu nanijeti na npr. panj i stvrdnuti.


Zatim je hrana podijeljena u tri odjeljka, a svaki od njih trebao bi biti zastupljen u hranilici. Prva su krma koja su najprirodnija hrana za životinje. Tu spadaju npr. sijeno, djetelina, trava, ljekovito bilje, ljetni usjevi, lucerna ili sušene maline. Osnova je poslužiti ova krmiva pravilno osušena.


Druga komponenta je zrnasta hrana, gdje svrstavamo žitarice, ali je za životinje prikladna samo zob koja jedina ne uzrokuje probavne smetnje. Veselje ćemo učiniti kestenom, žirom, graškom, kukuruzom ili semenjem. No, ni s čim ne treba pretjerivati, pa posebno treba biti oprezan s kestenima koji u većim količinama izazivaju probavne smetnje. Upravo je ova krma pogodna za hranjenje od jeseni, jer je glavni izvor energije i zahvaljujući njima životinje će stvoriti dovoljnu rezervu masti.


Za nadoknadu tekućine i vitamina daje se kašasta hrana u koju spadaju voće - najprikladnije su npr. jabuke, kruške, šljive ili marelice, te povrće - krumpir, mrkva ili stočna repa.

Što je s pecivom?

U principu ne preporučamo da životinjama nudite sušena peciva kako biste izbjegli probleme s probavom. Potrebno ju je vrlo pažljivo sušiti, ne smije se soliti, puniti i nikako ne smije biti pljesnivo. Kako pecivo ne bi dodatno upilo vlagu, potrebno je poslužiti kad je zamrznuto. Vlaga može izazvati kobne posljedice. Isto je i s drugom ljudskom hranom. Stoga je bolje u potpunosti izbjegavati ovu hranu. Stoga ne možemo preporučiti peciva.

Gdje staviti hranu?

Hranilice su najbolji izbor za stavljanje hrane. Ako ne znate ni za jednu u vašem kraju, idite i pitajte lovce. Oni su zaduženi za svu brigu i hranjenje životinja. Druga mogućnost je staviti hranu na tlo gdje je životinje mogu lako pronaći. Međutim, izgledat će urednije u hranilici.


Stoga ne zaboravimo zimi ugrožene životinje i dajmo im potrebne hranjive tvari. Ako se pridržavamo osnovnih pravila, ovim korakom im možemo značajno pomoći.

Kako se riješiti miševa u kući?

30.04.2024

Kako se riješiti miševa u kući?

Miševi u kući mogu biti velika smetnja. Ne samo da su brzi, već su i lukavi. Dakle, ne plaćaju ništa. Ako ste primijetili njihovu prisutnost, važno je brzo djelovati kako biste spriječili širenje i druge neugodnosti. Dođite i pogledajte s nama kako istjerati miša iz kuće.

Kako imati zdravu dlaku kod psa

29.04.2024

Kako imati zdravu dlaku kod psa

Dlaka psa nema samo estetsku funkciju, već je odraz cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Ako želite da dlaka vašeg psa bude zdrava i sjajna, morate je pravilno njegovati. To ne uključuje samo četkanje, već prije svega hranjivu prehranu. Uostalom, sve što pas pojede odmah se odražava na njegovoj koži i dlaci. Pravilnom njegom možete spriječiti kožne bolesti i gubitak dlake kod vašeg psa. Dlaka će tada izgledati kao nešto iz časopisa.

Koliko dugo živi patuljasti kunić?

23.04.2024

Koliko dugo živi patuljasti kunić?

Omiljeni pratilac mnogih ljudi, mali zec ima mnogo toga za ponuditi svojim vlasnicima. Njegova prijateljska narav, simpatičan izgled i relativno laka njega privlače mnogo ljudi koji žele malog ljubimca. Jedno od često postavljanih pitanja je koliko dugo živi patuljasti kunić. Dakle, koliko dugo ova slatka stvorenja obično žive?

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.