-800x800.jpg)
Kako bi trebao izgledati kokošinjac da kokoši budu sretne u njemu
Svaki uzgajivač kokoši koji voli svoje pernate životinje trebao bi im osigurati što bolje uvjete za život. Pritom nije riječ samo o tome da kokoši dobiju kvalitetnu hranu, već im je potrebno osigurati i dom u kojem će se osjećati ugodno i sigurno. Dobro izgrađen, dobro opremljen i dobro održavan kokošinjac ne donosi radost samo kokošima, već i njihovim držateljima, jer sretne kokoši bez stresa bolje napreduju – a to znači više jaja i, što se toga tiče, više ukusnijeg mesa.
Osnovni zahtjevi za kokošinjac
Ako tek želite početi uzgajati kokoši ili ih već imate i planirate im osigurati novi dom, možete kupiti gotov kokošinjac, izgraditi ga sami ili napraviti kokošinjac od, na primjer, već izgrađene šupe ili proširenja staje. U svakom slučaju u kokošinjcu mora biti suho - to se između ostalog postiže kvalitetnom izolacijom tla objekta, ili se drveni kokošinjci zbog toga često grade povišeno, što u potpunosti onemogućuje prodor vode i vlage sa zemlje. Kokošinjci stvaraju praktičan natkriveni prostor kao bonus vani, gdje se kokoši mogu sakriti od sunca ili lagane kiše.
Ulaz u kokošinjac mora kokošima omogućiti nesmetan izlazak u vanjski prostor i povratak unutra, stoga njegova visina treba biti najmanje 50 centimetara, a široka 30 centimetara. Naravno, kokošinjcu su potrebna vrata, inače riskirate da ga noću posjeti kuna ili neka druga životinja. Ako želite pametno riješiti zatvaranje vrata, neprocjenjiv pomoćnik su automatska vrata s timerom, koja će se svako jutro ili večer umjesto vas pobrinuti za otvaranje i zatvaranje vrata.
Problem ne smeju biti ni prozori, tako da u kokošinjcu ima dnevnog svjetla i možete ga provjetravati tijekom vrućih dana. Ako kokošinjac nema prozore, dnevno svjetlo može se zamijeniti žaruljom s timerom.
Oprema za kokošinjac
U kokošinjcu moraju postojati grede na kojima kokoši spavaju i odmaraju se. Idealne su promjera oko 5 centimetara ili letvice ove širine i profila. Treba ih postaviti malo iznad tla, na visini od oko pola do jednog metra. Često se nekoliko skloništa postavlja jedno pored drugog - u ovom slučaju preporučljivo je ostaviti razmak od najmanje 40 centimetara između njih kako se kokoši ne bi miješale jedna s drugom. Također, uzmite u obzir da na jednu kokoš otpada oko 30 centimetara dužine legla.
Gnijezda za nesilice su još jedan važan dio opreme kokošinjca. Zahvaljujući gnijezdu za polaganje s kosim dnom, jaje se kotrlja u spremnik, gdje se ne može zaprljati ili oštetiti. Gnijezda za nesilice smjestite negdje u kut kokošinjca gdje će kokoši imati potreban mir. Nekoliko (otprilike 5) kokoši može dijeliti jedno gnijezdo u isto vrijeme. Dostupna su ne samo pojedinačna gnijezda, već i kombinirana gnijezda za više kokoši nesilica istovremeno.
Stelja za čistoću i udobnost
Ne smijete zaboraviti ni na stelju. Stelja je vrlo važna, posebno zimi, kada kokoš provodi mnogo vremena u kokošinjcu. Slama ili strugotina će ih zagrijati ali treba paziti da ne budu pregrubi da ih ne ošteti. Zahvaljujući dobrim svojstvima upijanja slame ili strugotine, kokoši se također gube u stelji.
Zimi kokoši trebaju biti na toplom
Ako želite da vaše kokoši nose jaja i zimi, morate održavati dovoljnu temperaturu u kokošinjcu, barem oko 10 °C. Zbog toga je u kokošinjcu potrebna električna utičnica u koju možete utaknuti odgovarajuće grijaće tijelo. Drvene kokošinjce možete pokriti plahtom za bolju toplinsku izolaciju u posebno hladnim danima kroz koju kokoši mogu lako izaći iz kokošinjca i vratiti se unutra. Dobar izbor materijala za plahtu je, na primjer, juta.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.