Kako bi trebao izgledati kokošinjac da kokoši budu sretne u njemu
Svaki uzgajivač kokoši koji voli svoje pernate životinje trebao bi im osigurati što bolje uvjete za život. Pritom nije riječ samo o tome da kokoši dobiju kvalitetnu hranu, već im je potrebno osigurati i dom u kojem će se osjećati ugodno i sigurno. Dobro izgrađen, dobro opremljen i dobro održavan kokošinjac ne donosi radost samo kokošima, već i njihovim držateljima, jer sretne kokoši bez stresa bolje napreduju – a to znači više jaja i, što se toga tiče, više ukusnijeg mesa.
Osnovni zahtjevi za kokošinjac
Ako tek želite početi uzgajati kokoši ili ih već imate i planirate im osigurati novi dom, možete kupiti gotov kokošinjac, izgraditi ga sami ili napraviti kokošinjac od, na primjer, već izgrađene šupe ili proširenja staje. U svakom slučaju u kokošinjcu mora biti suho - to se između ostalog postiže kvalitetnom izolacijom tla objekta, ili se drveni kokošinjci zbog toga često grade povišeno, što u potpunosti onemogućuje prodor vode i vlage sa zemlje. Kokošinjci stvaraju praktičan natkriveni prostor kao bonus vani, gdje se kokoši mogu sakriti od sunca ili lagane kiše.
Ulaz u kokošinjac mora kokošima omogućiti nesmetan izlazak u vanjski prostor i povratak unutra, stoga njegova visina treba biti najmanje 50 centimetara, a široka 30 centimetara. Naravno, kokošinjcu su potrebna vrata, inače riskirate da ga noću posjeti kuna ili neka druga životinja. Ako želite pametno riješiti zatvaranje vrata, neprocjenjiv pomoćnik su automatska vrata s timerom, koja će se svako jutro ili večer umjesto vas pobrinuti za otvaranje i zatvaranje vrata.
Problem ne smeju biti ni prozori, tako da u kokošinjcu ima dnevnog svjetla i možete ga provjetravati tijekom vrućih dana. Ako kokošinjac nema prozore, dnevno svjetlo može se zamijeniti žaruljom s timerom.
Oprema za kokošinjac
U kokošinjcu moraju postojati grede na kojima kokoši spavaju i odmaraju se. Idealne su promjera oko 5 centimetara ili letvice ove širine i profila. Treba ih postaviti malo iznad tla, na visini od oko pola do jednog metra. Često se nekoliko skloništa postavlja jedno pored drugog - u ovom slučaju preporučljivo je ostaviti razmak od najmanje 40 centimetara između njih kako se kokoši ne bi miješale jedna s drugom. Također, uzmite u obzir da na jednu kokoš otpada oko 30 centimetara dužine legla.
Gnijezda za nesilice su još jedan važan dio opreme kokošinjca. Zahvaljujući gnijezdu za polaganje s kosim dnom, jaje se kotrlja u spremnik, gdje se ne može zaprljati ili oštetiti. Gnijezda za nesilice smjestite negdje u kut kokošinjca gdje će kokoši imati potreban mir. Nekoliko (otprilike 5) kokoši može dijeliti jedno gnijezdo u isto vrijeme. Dostupna su ne samo pojedinačna gnijezda, već i kombinirana gnijezda za više kokoši nesilica istovremeno.
Stelja za čistoću i udobnost
Ne smijete zaboraviti ni na stelju. Stelja je vrlo važna, posebno zimi, kada kokoš provodi mnogo vremena u kokošinjcu. Slama ili strugotina će ih zagrijati ali treba paziti da ne budu pregrubi da ih ne ošteti. Zahvaljujući dobrim svojstvima upijanja slame ili strugotine, kokoši se također gube u stelji.
Zimi kokoši trebaju biti na toplom
Ako želite da vaše kokoši nose jaja i zimi, morate održavati dovoljnu temperaturu u kokošinjcu, barem oko 10 °C. Zbog toga je u kokošinjcu potrebna električna utičnica u koju možete utaknuti odgovarajuće grijaće tijelo. Drvene kokošinjce možete pokriti plahtom za bolju toplinsku izolaciju u posebno hladnim danima kroz koju kokoši mogu lako izaći iz kokošinjca i vratiti se unutra. Dobar izbor materijala za plahtu je, na primjer, juta.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?