Kako bi trebao izgledati kokošinjac da kokoši budu sretne u njemu
Pavel Frček

: Pavel Frček

07.10.2022

Kako bi trebao izgledati kokošinjac da kokoši budu sretne u njemu

Svaki uzgajivač kokoši koji voli svoje pernate životinje trebao bi im osigurati što bolje uvjete za život. Pritom nije riječ samo o tome da kokoši dobiju kvalitetnu hranu, već im je potrebno osigurati i dom u kojem će se osjećati ugodno i sigurno. Dobro izgrađen, dobro opremljen i dobro održavan kokošinjac ne donosi radost samo kokošima, već i njihovim držateljima, jer sretne kokoši bez stresa bolje napreduju – a to znači više jaja i, što se toga tiče, više ukusnijeg mesa.

Osnovni zahtjevi za kokošinjac

Ako tek želite početi uzgajati kokoši ili ih već imate i planirate im osigurati novi dom, možete kupiti gotov kokošinjac, izgraditi ga sami ili napraviti kokošinjac od, na primjer, već izgrađene šupe ili proširenja staje. U svakom slučaju u kokošinjcu mora biti suho - to se između ostalog postiže kvalitetnom izolacijom tla objekta, ili se drveni kokošinjci zbog toga često grade povišeno, što u potpunosti onemogućuje prodor vode i vlage sa zemlje. Kokošinjci stvaraju praktičan natkriveni prostor kao bonus vani, gdje se kokoši mogu sakriti od sunca ili lagane kiše.

Ulaz u kokošinjac mora kokošima omogućiti nesmetan izlazak u vanjski prostor i povratak unutra, stoga njegova visina treba biti najmanje 50 centimetara, a široka 30 centimetara. Naravno, kokošinjcu su potrebna vrata, inače riskirate da ga noću posjeti kuna ili neka druga životinja. Ako želite pametno riješiti zatvaranje vrata, neprocjenjiv pomoćnik su automatska vrata s timerom, koja će se svako jutro ili večer umjesto vas pobrinuti za otvaranje i zatvaranje vrata.

Problem ne smeju biti ni prozori, tako da u kokošinjcu ima dnevnog svjetla i možete ga provjetravati tijekom vrućih dana. Ako kokošinjac nema prozore, dnevno svjetlo može se zamijeniti žaruljom s timerom.

Oprema za kokošinjac

U kokošinjcu moraju postojati grede na kojima kokoši spavaju i odmaraju se. Idealne su  promjera oko 5 centimetara ili letvice ove širine i profila. Treba ih postaviti malo iznad tla, na visini od oko pola do jednog metra. Često se nekoliko skloništa postavlja jedno pored drugog - u ovom slučaju preporučljivo je ostaviti razmak od najmanje 40 centimetara između njih kako se kokoši ne bi miješale jedna s drugom. Također, uzmite u obzir da na jednu kokoš otpada oko 30 centimetara dužine legla.

Gnijezda za nesilice su još jedan važan dio opreme kokošinjca. Zahvaljujući gnijezdu za polaganje s kosim dnom, jaje se kotrlja u spremnik, gdje se ne može zaprljati ili oštetiti. Gnijezda za nesilice smjestite negdje u kut kokošinjca gdje će kokoši imati potreban mir. Nekoliko (otprilike 5) kokoši može dijeliti jedno gnijezdo u isto vrijeme. Dostupna su ne samo pojedinačna gnijezda, već i kombinirana gnijezda za više kokoši nesilica istovremeno.

Stelja za čistoću i udobnost

Ne smijete zaboraviti ni na stelju. Stelja je vrlo važna, posebno zimi, kada kokoš provodi mnogo vremena u kokošinjcu. Slama ili strugotina će ih zagrijati ali treba paziti da ne budu pregrubi da ih ne ošteti. Zahvaljujući dobrim svojstvima upijanja slame ili strugotine, kokoši se također gube u stelji.

Zimi kokoši trebaju biti na toplom

Ako želite da vaše kokoši nose jaja i zimi, morate održavati dovoljnu temperaturu u kokošinjcu, barem oko 10 °C. Zbog toga je u kokošinjcu potrebna električna utičnica u koju možete utaknuti odgovarajuće grijaće tijelo. Drvene kokošinjce možete pokriti plahtom za bolju toplinsku izolaciju u posebno hladnim danima kroz koju kokoši mogu lako izaći iz kokošinjca i vratiti se unutra. Dobar izbor materijala za plahtu je, na primjer, juta.

Kako suzbiti insekte kod domaćih životinja u staji

16.05.2024

Kako suzbiti insekte kod domaćih životinja u staji

Insekti, a najčešće i muhe u staji mogu biti veliki neprijatelji ukućanima i njihovim životinjama. Ako se ne počnete učinkovito boriti protiv insekata, postoji opasnost od zdravstvenih problema, poput širenja opasnih bolesti i ekonomskih gubitaka. Iako se insekata nikada nećete zauvijek riješiti, postoji niz načina da uspješno otklonite ovaj problem i spriječite prekomjernu populaciju. Evo nekoliko korisnih savjeta o tome kako kontrolirati insekte u staji.

Koje su najčešće bolesti koje pogađaju kokoši?

15.05.2024

Koje su najčešće bolesti koje pogađaju kokoši?

Nažalost, kao i svaka životinja, kokoši su osjetljive na razne bolesti. Bolesne kokoši obično je lako prepoznati. Najčešći simptomi bolesti kokoši su umor, apatija, nedostatak apetita i smanjena proizvodnja jaja. U većini slučajeva slijedi iznenadna smrt kokoši. Pogledajte s nama kokoši i njihove najčešće bolesti te kako ih učinkovito spriječiti.

Što mačka ne može jesti?

14.05.2024

Što mačka ne može jesti?

Kao vlasnici mačaka, mi svojim dlakavcima pružamo najbolju njegu. Ponekad im možda želimo toliko udovoljiti da ih na kraju povrijedimo. Nije sve što je nama ukusno prikladno i za naše mačje prijatelje. Neke su namirnice i tvari neprikladne ili čak otrovne za mačke. Što je otrovno za mačke?

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.