Hranidba konja: Vrste hranilica

: Juraj Korim

22.11.2022

Hranidba konja: Vrste hranilica

Posebno zimi, konje treba hraniti da bi napredovali. U obor za konje možete staviti sijeno ili sjenažu samo na tlo i da je bez pokrivenosti, ali naravno postoji opasnost da konji razbacaju sijeno i da zbog izloženosti kiši ili snijegu krma počne truliti i bude bačena. Iz tog razloga, preporučljivo je postaviti hranilicu u ograđeni prostor, koja se ponekad naziva i stanica za hranjenje, koja će pomoći da se rasuta hrana ili bale drže zajedno. A ako ima krov, zaštitit će hranu od vremenskih prilika.

Vrste hranilica

Postoje tri osnovne vrste hranilica. Prva opcija za ogradu je plastična hranilica u obliku zvona, u koju se stavi jedan svežanj hrane. Plastična hranilica nudi relativno jednostavno rukovanje – čak i jedna osoba može ručno staviti balu bez pomoći, ali možete koristiti i utovarivač. Ipak, budite oprezni s tom vrstom hranilice pogotovu ako imate konja sklonog češkanju grive, završit će obrijane glave. Ne događa se često, ali neke jedinke dođu u iskušenje češanja glave o rub hranilice.

Info: Konji koji će imati pristup hranilici, ma kakva ona bila, ne smiju imati ulare na glavi.

Drugi popularni tip su kvadratne metalne hranilice, koje su izrađene od pocinčanog čelika i vrlo su izdržljive. No, zbog težine koja se kreće od nekoliko stotina kilograma, zahtjevnije su za rukovanje. Hrana se u njima može pohraniti rastresito ili vezana u bale.

Treći tip predstavljaju jednostavne kružne ili ovalne hranilice bez pokrova, namijenjene kako za okrugle bale sijena tako i za rastresitu stočnu hranu. Uglavnom su izrađene od pocinčanog čelika, rijetko od plastike. Kada su postavljene na otvorenom, prikladne su za veća krda konja, koja mogu brzo konzumirati veću količinu hrane, prije no što počne gubiti kvalitetu. Vijek trajanja hranilice možete produžiti ako kružnu hranilicu stavite pod nadstrešnicu ili na nju pričvrstite dodatni krov od cerade kako ne bi padala kiša.

Savjet: Za još veću uštedu i bolju iskoristivost stočne hrane, u hranilicama možete koristiti štedne mreže. Sigurnosne mreže protežu se preko hrane i tjeraju konja da jede sporije, što potiče pravilnu probavu. Mreže također sprječavaju konje da zabadaju glave duboko u balu, čime sprječavaju gušenje, a također pomažu u održavanju čistoće hranilišta.

Što možemo ponuditi konjima?

Konje možete hraniti sijenom ili sjenažom. Kao i silaža, sjenaža je hrana koja se proizvodi fermentacijom svježe krme. Naziv sjenaža koristi se za silažu koja ima visok sadržaj suhe tvari (suha tvar treba činiti više od polovice sadržaja). Zahvaljujući procesu konzerviranja, koji se s jedne strane temelji na okolišu bez pristupa, odnosno ograničenom pristupu kisika, a s druge strane na bakterijskoj proizvodnji mliječne kiseline, smanjuje se pH vrijednost hrane - hrana postaje više kisela. Dakle, sjenaža je vrsta konzerviranja stočne hrane koja za posljedicu ima usporavanje razmnožavanja nepoželjnih vrsta bakterija i gljivica koje bi mogle ugroziti zdravlje konja.

Ne zaboravite na dopunsku hranu

Sijeno ili silaža je važan temelj, ali nije dovoljan sam po sebi. Konji također trebaju puno soli, pa je moraju moći nadoknaditi prema potrebi putem same soli. Zahtijevaju veliku količinu soli, posebno ljeti kada se jako znoje. Čak i pri malom izdržljivom opterećenju, konji gube litre znoja, a time i minerale sadržane u znoju, posebice natrij. Da bi nadoknadio natrij, konj mora uzimati desetke grama soli dnevno.

U mnogim slučajevima dobro će doći i drugi dodaci hrani. Ovisi o pojedinom konju, njegovom zdravstvenom stanju, kvaliteti krmiva i opterećenju kojem je konj izložen. Dopunska hrana, poput pivskog kvasca, ima zadatak poboljšati unos hrane i probavu, podržati reproduktivne sposobnosti i opće dobro zdravlje. Poslastice za konje sadrže i važne vitamine i minerale u kojima će vaši ljubimci posebno uživati.

Osim hrane, konji također trebaju stalan pristup čistoj vodi. Idealno je postaviti zdjelu za piće ili pojilicu blizu hranilice s krmnom hranom.

Kako se riješiti miševa u kući?

30.04.2024

Kako se riješiti miševa u kući?

Miševi u kući mogu biti velika smetnja. Ne samo da su brzi, već su i lukavi. Dakle, ne plaćaju ništa. Ako ste primijetili njihovu prisutnost, važno je brzo djelovati kako biste spriječili širenje i druge neugodnosti. Dođite i pogledajte s nama kako istjerati miša iz kuće.

Kako imati zdravu dlaku kod psa

29.04.2024

Kako imati zdravu dlaku kod psa

Dlaka psa nema samo estetsku funkciju, već je odraz cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Ako želite da dlaka vašeg psa bude zdrava i sjajna, morate je pravilno njegovati. To ne uključuje samo četkanje, već prije svega hranjivu prehranu. Uostalom, sve što pas pojede odmah se odražava na njegovoj koži i dlaci. Pravilnom njegom možete spriječiti kožne bolesti i gubitak dlake kod vašeg psa. Dlaka će tada izgledati kao nešto iz časopisa.

Koliko dugo živi patuljasti kunić?

23.04.2024

Koliko dugo živi patuljasti kunić?

Omiljeni pratilac mnogih ljudi, mali zec ima mnogo toga za ponuditi svojim vlasnicima. Njegova prijateljska narav, simpatičan izgled i relativno laka njega privlače mnogo ljudi koji žele malog ljubimca. Jedno od često postavljanih pitanja je koliko dugo živi patuljasti kunić. Dakle, koliko dugo ova slatka stvorenja obično žive?

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.