

: Pavel Frček
26.06.2024
Gdje smjestiti kućicu za kuniće
Odlučili ste se baviti uzgojem kunića, ali ne znate gdje smjestiti kunićnjak da zadovolji sve zahtjeve? Nije svako mjesto prikladno. Stoga je na nama kao uzgajivačima da kunićima osiguramo što bolje uvjete za život. Na što pripaziti i kako bi trebao izgledati takav kunićnjak, pročitajte u nastavku.
Odabir kućice za kuniće
Prva i ujedno najvažnija točka je odabir pravog kućica za kuniće. Tu spadaju klasični zečnjak, etažni, ali i vanjski zečnjak sa stazom. Treba razmotriti vrste kunića koje ćete držati. Odabrat ćemo drugi dom za uzgoj patuljastih kunića, drugi za srednje i velike pasmine. O tome ovise dimenzije kućice za kuniće. Za srednje velike pasmine boks bi trebao biti dimenzija cca 80 x 120 x 70 cm, za velike pasmine 80 x 140 x 80 cm. Krzneni mora moći stajati na leđima i napraviti najmanje tri koraka. Presudan je i broj uzgojenih kunića. Uzmite u obzir da svaki mužjak i ženka trebaju svoj obor i jedan ili dva za mladunce.
Položaj kućice za kuniće
Odabrati idealno mjesto za kućicu za kuniće nije lako. Lokacija ima svoja pravila kojih se dobro pridržavati. Prvo odlučite želite li kuniće držati u kući ili na otvorenom. Međutim, većina pasmina može se nositi s uobičajenim klimatskim uvjetima, stoga ne brinite da neće preživjeti vani. Kunićnjak na otvorenom treba postaviti prema jugu prema jugoistoku. Ujutro će boksovi biti obasjani sunčevom svjetlošću, ali popodne, kada je najveća vrućina, bit će zasjenjeni. Dlake također štite od padalina, jer većina kišnih kapi dolazi sa zapada. Mjesto bi također trebalo biti tiho i mirno, posebno tijekom rađanja mladunaca. Ako majka u to vrijeme nije mirna, mogla bi u najgorem slučaju prestati brinuti o mladuncima.
Pribor za kućicu za kuniće
Očigledan dio kućice za kuniće je pojilica, kojoj kunić mora imati stalan pristup. Možete koristiti teške keramičke zdjele ili zdjele za piće, zahvaljujući kojima će voda ostati čista dulje vrijeme. Ne zaboravite ni hranilicu – na primjer, viseću hranilicu, keramičku ili inox zdjelu. One su i prikladan dio jaslica, koji odvaja sijeno od stelje i štiti ga od prljavštine.
Kavez
Ako želite da vaši zečići budu iznimno sretni, ne zaboravite na sigurno trčanje. Kunić je vrlo aktivna životinja, pa će sigurno cijeniti mogućnost slobodnog kretanja. Možete koristiti zasebne ograde ili možete kupiti kućicu za kuniće s besplatnom ogradom.
I to je sve. Ako pri odabiru kućice za kuniće pripazite da nije na izravnoj sunčevoj svjetlosti i da su uši suhe, gotovo ste pobjednik. Nakon toga, sve što trebate učiniti je osigurati redovitu opskrbu hranom i čistom vodom. Rezultat će biti sretni i zdravi kunići.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.