Električna ograda - kako radi?
Pavel Frček

: Pavel Frček

08.07.2024

Električna ograda - kako radi?

Električna ograda je učinkovita naprava koja se koristi kao barijera za sprječavanje bijega životinje. No, može poslužiti i za zaštitu od nepozvanih gostiju. Međutim, znate li kako spojiti električnu ogradu i koji principi stoje iza njihove visoke učinkovitosti?

Princip rada

Kako radi električna ograda? Iznad svega, važno je slijediti dijagram ožičenja električne ograde. Ograde rade na principu zatvorenog električnog kruga između zemlje i žice ograde. Glavni dio je glavni generator koji proizvodi kratke električne impulse male snage. Oni se šalju na ogradu koja se proteže po obodu zone koju želimo zaštititi. Ako životinja dotakne žice, doživjet će udar električne ograde, što nije opasno. Električna struja zatim prolazi u zemlju i vraća se u generator kroz šipke za uzemljenje.

Glavne Komponente

Ako planirate graditi električnu ogradu, ove komponente nikako ne smijete propustiti. Vrlo je važan generator koji stvara električni napon koji se nalazi u žicama kućišta. Ovaj izvor napajanja električne ograde može varirati u opskrbi i snazi. Tako mogu biti npr. mrežni, koji se spajaju izravno u utičnicu, ili kombinirani, koji se mogu napajati i na bateriju.

Kako bi sve radilo kako treba, bitno je osigurati odgovarajući vodič. Najčešće se koristi čelična sajla, pocinčana žica ili plastična užad s metalnim vlaknima. Provodnik također mora biti postavljen tako da bude odvojen od zemlje. Za to se koriste neprovodljivi stupovi na koje se postavlja.

Kako bi ograda ispravno funkcionirala, također je potrebno da bude dobro uzemljena. Stoga se mora koristiti šipka za uzemljenje, koja zatvara strujni krug i električni impuls se vraća u izvor.

Pogledajte naše kompletne setove zahvaljujući kojima nećete zaboraviti nijedan važan dio.

Kako životinje doživljavaju električnu ogradu?

Kada životinja dotakne ogradu, impuls uzrokuje kratak i neugodan šok, koji međutim ne predstavlja nikakav rizik. Zbog tog neugodnog osjećaja životinja će se povući iz nastambe i kasnije je poštovati.

Sigurnost i održavanje

Uz pravilnu montažu i naknadno održavanje, električne ograde su sigurne za ljude i životinje. Stoga je važno redovito provjeravati stanje žica, priključak na uzemljenje i generator. Ako se generator napaja iz baterije, i njega treba redovito provjeravati i po potrebi mijenjati.

Električne ograde su učinkovito rješenje za držanje životinja u sigurnom prostoru ili za zaštitu od nametnika. Njihova uporaba je potpuno sigurna i ne uzrokuje ozljede životinja.
Pravilna ugradnja i redovito održavanje osiguravaju njihovu dugoročnu učinkovitost.

Kako ubrati i preraditi usjev?

14.10.2024

Kako ubrati i preraditi usjev?

Jesen je tu, vrijeme je za žetvu, a potom i preradu našeg bogatog uroda. Kako bismo osigurali maksimalnu kvalitetu i trajnost plodova našeg vrta, potrebno je sve dobro isplanirati i paziti na pravilnu tehniku. Saznajte s nama kako preraditi berbu kako bi što dulje sačuvala svoju hranjivu vrijednost i okus.

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravlje kokoši je ključno za svakog dobrog uzgajivača, stoga je važno znati kako prepoznati znakove bolesti pilića i kako održati svoje kokoši zdravima. U ovom članku ćemo pogledati kako prepoznati bolesne kokoši, koje su najčešće bolesti te kako pravilno pristupiti prevenciji i liječenju.


Kako njegovati voćke i grmlje u jesen?

02.10.2024

Kako njegovati voćke i grmlje u jesen?

Jesen je tu i pripreme za zimu su na vrhuncu. Cijeli vrt, zajedno sa svim drvećem i grmljem, polako se polaže u zimski san. I zato ne smijemo zaboraviti na vrijeme pripremiti jesenski vrt kako bi se na proljeće sve probudilo u punoj ljepoti. Ali kako osigurati dobar rast i bogatu žetvu drveća i grmlja u sljedećoj godini? Dođite i pogledajte s nama koji su važni koraci uključeni u jesensku njegu ovih stabala.

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.