Kako radi električna ograda? Iznad svega, važno je slijediti dijagram ožičenja električne ograde. Ograde rade na principu zatvorenog električnog kruga između zemlje i žice ograde. Glavni dio je glavni generator koji proizvodi kratke električne impulse male snage. Oni se šalju na ogradu koja se proteže po obodu zone koju želimo zaštititi. Ako životinja dotakne žice, doživjet će udar električne ograde, što nije opasno. Električna struja zatim prolazi u zemlju i vraća se u generator kroz šipke za uzemljenje.
Ako planirate graditi električnu ogradu, ove komponente nikako ne smijete propustiti. Vrlo je važan generator koji stvara električni napon koji se nalazi u žicama kućišta. Ovaj izvor napajanja električne ograde može varirati u opskrbi i snazi. Tako mogu biti npr. mrežni, koji se spajaju izravno u utičnicu, ili kombinirani, koji se mogu napajati i na bateriju.
Kako bi sve radilo kako treba, bitno je osigurati odgovarajući vodič. Najčešće se koristi čelična sajla, pocinčana žica ili plastična užad s metalnim vlaknima. Provodnik također mora biti postavljen tako da bude odvojen od zemlje. Za to se koriste neprovodljivi stupovi na koje se postavlja.
Kako bi ograda ispravno funkcionirala, također je potrebno da bude dobro uzemljena. Stoga se mora koristiti šipka za uzemljenje, koja zatvara strujni krug i električni impuls se vraća u izvor.
Pogledajte naše
kompletne setove zahvaljujući kojima nećete zaboraviti nijedan važan dio.
Kada životinja dotakne ogradu, impuls uzrokuje kratak i neugodan šok, koji međutim ne predstavlja nikakav rizik. Zbog tog neugodnog osjećaja životinja će se povući iz nastambe i kasnije je poštovati.
Uz pravilnu montažu i naknadno održavanje, električne ograde su sigurne za ljude i životinje. Stoga je važno redovito provjeravati stanje žica, priključak na uzemljenje i generator. Ako se generator napaja iz baterije, i njega treba redovito provjeravati i po potrebi mijenjati.
Električne ograde su učinkovito rješenje za držanje životinja u sigurnom prostoru ili za zaštitu od nametnika. Njihova uporaba je potpuno sigurna i ne uzrokuje ozljede životinja.
Pravilna ugradnja i redovito održavanje osiguravaju njihovu dugoročnu učinkovitost.