

: Pavel Frček
09.07.2025
Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?
Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.
Kako prepoznati da kokoši kljucaju jaja?
Simptomi su prilično lako prepoznatljivi: pojavljuju se napukla jaja i dolazi do neočekivanog smanjenja nesivosti. Važno je problem riješiti što prije – jer kada kokoši otkriju okus jaja, kasnije ih je puno teže odučiti od te navike.
Zašto kokoši kljucaju jaja?
Postoji nekoliko razloga zašto se ova loša navika može pojaviti. Najčešće je uzrok nedostatak minerala i vitamina, posebno kalcija. Također, do toga može doći zbog dosade, stresa ili neadekvatne stelje. Na kraju, treba spomenuti i oponašanje – ako jedna kokoš počne kljucati jaja, ostale će je vrlo brzo slijediti.
Prevencija je ključna
Kako bi se spriječila ova navika, važno je skupljati jaja što češće, idealno odmah nakon što su snesena, čime se minimalizira šansa da ih kokoši primijete. Ključnu ulogu ima i uravnotežena prehrana koja osigurava čvrstu i otpornu ljusku – kvalitetna hrana treba biti bogata kalcijem, vitaminima i drugim mineralima. Osim prehrane, kokošima treba omogućiti dovoljno prostora, mirno okruženje i prirodne aktivnosti. Ako imaju malo kretanja ili podražaja, mogu se početi dosađivati, a tada se češće pojavljuju poremećaji u ponašanju, uključujući i kljucanje jaja.
Što učiniti ako kokoši već kljucaju jaja?
Evo nekoliko provjerenih metoda za rješavanje problema:
- Pronađite krivca – identificirajte kokoš koja je prva počela kljucati jaja i privremeno je odvojite od jata. Ostale brzo preuzimaju to ponašanje.
- Jaja s „iznenađenjem“ – ispuhajte nekoliko jaja i napunite ih mješavinom senfa i papra. Kokoš će, nakon što razbije jaje, doživjeti neugodno okusno iskustvo i često će prestati s kljucanjem. Umjesto toga možete koristiti i plastična jaja.
- Specijalna gnijezda – razmislite o nabavi posebnih gnijezda koja omogućuju da jaje odmah nakon nesenja sklizne izvan dosega kokoši – tako sprječavate kontakt s ljuskom.
- Skraćivanje kljuna – ovo je radikalno rješenje i smije ga provoditi samo stručnjak. Gornji dio kljuna skraćuje se za 2–3 mm, tako da ne prelazi donji. To ne ometa uzimanje hrane i vode.
Zaključak
Kljucanje jaja jest neugodan problem, ali može se učinkovito riješiti. Ključ je brzo reagiranje, dosljedna prevencija i pažljivo promatranje ponašanja kokoši. Uz pravi pristup možete ukloniti ovu lošu naviku i osigurati svojim kokošima mir, zdravlje i dobrobit.

09.07.2025
Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?
Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.

08.07.2025
Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?
Zdravlje naših kućnih ljubimaca za nas je prioritet – bilo da se radi o zamorcu, psu ili konju. Redovitom njegom i prevencijom štitimo svoje životinjske prijatelje od raznih bolesti. Jedna od najčešćih prijetnji su paraziti, koji mogu uzrokovati kožne probleme, ali i ozbiljne unutarnje bolesti. Upravo zato važno je ne zanemarivati dehelmintizaciju i redovito koristiti antiparazitike.

07.07.2025
Kako uzgajati perlice?
Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.