
Terapija sa životinjama
Životinje možemo držati ne samo u gospodarske svrhe ili kao jednostavne kućne ljubimce, već se mnoge od njih danas koriste iu terapeutske svrhe. Brojna su istraživanja koja su pokazala pozitivan učinak prisutnosti životinje na psihičko i tjelesno zdravlje čovjeka. Učinci zooterapije ili animoterapije vrlo su raznoliki i ovise o tome kakva nam životinja pomaže da se osjećamo bolje.
Terapija sa psom
Vjerojatno najzastupljenije i najpoznatije područje zooterapije je kanisterapija, odnosno terapija psom, koja koristi pozitivan utjecaj pasa na ljudsko zdravlje i dobrobit. Njegov najjednostavniji oblik je zapravo kada psa držimo kod kuće. Vlasnici pasa su u boljoj fizičkoj kondiciji zahvaljujući redovitim šetnjama sa svojim psećim prijateljem. Kretanje na svježem zraku pridonosi smanjenju rizika od pretilosti, srčanog udara, dijabetesa i drugih civilizacijskih bolesti koje su usko povezane s nedostatkom kretanja. Nadalje, pokazalo se da prisutnost psećeg pratitelja smanjuje razinu hormona stresa i, naprotiv, povećava razinu endorfina, oksitocina i dopamina.
Posebno obučeni psi za terapiju psima imaju vrlo široku primjenu – prikladni su za dječje vrtiće kako bi pomogli djeci da razumiju ponašanje psa i izbjegnu rizik od napada nepoznatog psa, pomažu djeci i odraslima s mentalnim ili senzornim poteškoćama, mogu značajno poboljšavaju mentalno zdravlje osoba koje pate od depresije i čine radost starijim osobama koje se mogu osjećati napušteno, usamljeno ili izgubljeno u životu. Veće pasmine pasa mogu svojom prisutnošću i tjelesnom temperaturom također djelovati potporno tijekom rehabilitacije bolesnika s mišićno-koštanim problemima.
Terapija s mačkom
Felinoterapija, odnosno terapija mačkama, nije toliko raširena, ali je vrlo korisna. Kod korištenja mačaka , pa tako i terapije mačkama, vrlo je važno procijeniti koja je mačka zbog svog temperamenta prikladna za ovu aktivnost. Mačke mogu imati problema u uspostavljanju kontakta sa strancima, često ne vole putovanja i promjene u okolini te mogu nepredvidivo reagirati ako su uplašene i pod stresom. Međutim, ako nađemo mačku koja uživa i voli ovu aktivnost, onda je mačkoterapija izuzetno ugodna i blagotvorna. Prisutnost terapeutske mačke ublažava stres, izaziva opuštanje i opuštanje, snižava krvni tlak, zagrijava zahvaćena područja, a mačje predenje svojim vibracijama čak pomaže pokretanju procesa zacjeljivanja mekih tkiva i kostiju (mačke to koriste ako su i same ozlijeđene ili bolestan). Terapija mačkama uspješno se primjenjuje kod bolesne djece i starijih osoba u domovima ili ustanovama.
Terapija konjima
Posebno u rehabilitaciji lokomotornog aparata djece rođene s različitim vrstama invaliditeta, ali i nakon ozljeda kralježnice, hipoterapija se uspješno primjenjuje ne samo kod nas nego i u inozemstvu (ne radi se samo o jahanju konja, kako bi se moglo činiti na prvi pogled). Zapravo, ova vrsta životinjske terapije djeluje s pokretima cijelog tijela konja. U hipoterapiji se koriste posebno dresirani konji ili poniji koji moraju biti apsolutno mirne naravi, moraju se lako kontrolirati i ne smiju pokazivati nikakve elemente agresije ili impulzivnosti. Ako su ovi uvjeti ispunjeni, ova vrsta zooterapije je sigurna, vrlo učinkovita, a njeni rezultati su često iznenađujući. Konji se također koriste za djecu ili odrasle s depresijom, fobijama ili poremećajima ponašanja. Sama njihova prisutnost pomaže ovim ljudima u njihovim psihičkim problemima, a inozemne studije su čak pokazale usporedivu učinkovitost ove životinjske terapije s farmakoterapijom (liječenjem lijekovima).
Više životinja i terapija?
Relativno su manje raširene terapije uz pomoć drugih životinja, bilo koza, glodavaca, tvorova ili ptica. Ove terapije još uvijek nisu razvile sveobuhvatnu metodologiju, ali čini se da prisutnost gotovo svake životinje koje se klijent ne boji donosi dobrobit i fizički i psihički. Vlasnici kućnih ljubimaca svih vrsta zasigurno mogu višestruko potvrditi ovo iskustvo, a naši prijatelji životinja više nego uzvraćaju ljubavlju i brigom!

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.