Što u sebi skriva prepeličje jaje?
Pavel Frček

: Pavel Frček

18.07.2024

Što u sebi skriva prepeličje jaje?

Znate li što se krije ispod male školjke sa sitnim točkicama? Malo čudo. Prepeličja jaja možda izgledaju manja, ali sadrže vitamine i puno hranjivih tvari. Osim toga, zahvaljujući izvrsnom okusu, izborio je svoje mjesto iu svjetskoj gastronomiji i kulturi.

Veličina nije važna

Ovdje je to dvostruko istinito. Iako su prepeličja jaja višestruko manja od kokošjih, dobrobiti prepeličjih jaja su velike. Nutritivne vrijednosti jaja govore same za sebe: puna su proteina, vitamina A, D i E koji su ključni za zdravlje kostiju, očiju i kože, kao i vitamina B i minerala. Bogat su izvor željeza, cinka, fosfora i mnogih drugih tvari potrebnih za zdravlje i pravilan rad imunološkog sustava.


Ako ste često prehlađeni i imate oslabljen imunitet, prepeličja jaja bi i tu mogla pomoći. Svojim antibakterijskim djelovanjem pomažu tijelu da se nosi s bolešću. Također poboljšavaju simptome astme, atopijskog ekcema i peludne groznice, snižavaju krvni tlak i pomažu kod glavobolje.


Prepeličja jaja također su bogat izvor antioksidansa poput selena i lizozima, koji mogu zaštititi naše tijelo od oksidativnog stresa.

Jaje kao lijek

U nekim zemljama, poput Japana, prepeličja jaja se koriste kao dio medicinskog režima. Odvija se na sljedeći način: pacijent prva tri dana konzumira tri sirova jaja dnevno, zatim pet jaja dnevno do kraja tretmana. Kura od 60 jaja pomoći će vam u smanjenju kolesterola, poboljšanju krvne slike i jačanju organizma. Uz kuru od 120 jaja borite se protiv visokog krvnog tlaka, čira na želucu i probavnih tegoba. 240 jaja pomaže kod tuberkuloze, dijabetesa, astme, impotencije, bolesti jetre i bubrega, također kod bolesti mozga, alergija i općenito pomlađuje organizam. 1080 jaja pomaže čak i tijekom liječenja raka.

Alergija? Nije važno

Patite li od alergije na jaja? Ne spuštajte glavu i probajte one prepeličije. Smatraju se prikladnijima za alergičare jer sadrže manje alergenih tvari i organizam ih lakše probavlja.


Istovremeno, ne morate brinuti o salmonelozi, jer blank ispod ljuske ima minimalne otvore za disanje i tako učinkovito sprječava prodor bakterija.

Neće se izgubiti u kuhinji

Priprema i konzumacija prepeličjih jaja ista je kao i kokošjih. Mogu se jesti kuhane, pržene, ukiseljene i sirove. Kod pripreme pazite samo na vrijeme vrenja koje iznosi svega 80 sekundi. Konzumirajte sirovo svako jutro na prazan želudac. Za lakšu konzumaciju, sirova jaja možete dodati u jogurt ili svježi sir.

Upotreba ljuski

Ako konzumirate prepeličja jaja, ljuske nikako nemojte bacati. Sadrže lako apsorbirajući kalcij, kalij i druge vrijedne elemente. Ljuske sitno zdrobite i dodajte bilo kojoj hrani. Ne mijenja okus jela, a učinci su blagotvorni.

Uzgoj prepelica

Ako vam se toliko svidjelo djelovanje ovih čudotvornih jaja da razmišljate o uzgoju prepelica kod kuće, nemojte se bojati i krenite. Njihov uzgoj nije toliko zahtjevan, potrebno im je i manje prostora, a ne morate brinuti o bolestima, jer su otpornije od kokoši. Cijepljenje također nije obavezno. Ako ste zainteresirani za uzgoj prepelica kod kuće, pročitajte naš članak "Kako uzgajati prepelice". 


Sve u svemu, prepeličja jaja su jedno malo čudo. Ne samo u smislu zdravstvenih prednosti, već iu gastronomiji i kulturi diljem svijeta. Ovu supernamirnicu svakako vrijedi probati i pogledati je izbliza.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.