Što raditi u vrtu tijekom zime?
Pavel Frček

: Pavel Frček

17.01.2025

Što raditi u vrtu tijekom zime?

Zima je razdoblje mira i regeneracije, kada većina biljaka i životinja smanjuje svoju aktivnost. No, to ne znači da u vrtu nema posla. Naprotiv, zimski mjeseci pružaju idealno vrijeme za pripremu proljeća i obavljanje poslova koje tijekom užurbane sezone često zanemarujemo.

Briga o voćkama

Većina voćaka zimi ulazi u stanje mirovanja. Suvišne grane potrebno je ukloniti još u jesen, kako bi stabla sačuvala energiju za hladne mjesece. Sljedeću rezidbu možemo planirati za veljaču ili ožujak, kada noćne temperature više ne padaju ispod -10°C. U suprotnom, rezanje može više naštetiti nego koristiti stablima.


Ako u vrtu imate bolesna ili suha stabla, zimsko razdoblje idealno je za njihovu sječu. Drvo se može iskoristiti za grijanje, dok se panjevi mogu cijepiti micelijem bukovača ili vrtnih šampinjona. Gljive će brzo razgraditi drvo, čime ćete izbjeći mukotrpno iskopavanje panjeva, a usto su i ukusne!

Sadnja i zaštita stabala

Kako je s zimom i sadnjom? Nova stabla treba posaditi prije dolaska mraza kako bi se dobro ukorijenila. Tijekom zime ih treba zalijevati (naravno, samo kada ne smrzava) jer novi korijeni imaju tendenciju isušivanja.


Osim zalijevanja, zima je vrijeme kada divljač, poput srna ili zečeva, traži hranu u vrtovima. Zato ne zaboravite na adekvatnu zaštitu, bilo mrežom oko debla ili drugim sredstvima za odvraćanje, poput ultrazvučnih repelera ili mirisnih ograda.

Sadnja češnjaka

Govoreći o sadnji, na početku zime ne smijemo zaboraviti ni češnjak. U tlo ga treba posaditi prije prvih mrazeva, krajem studenog ili početkom prosinca. Što se ranije češnjak sadi, to se dublje sadi u zemlju, i obrnuto.


Češnjak ne pripada samo u vrt; možete ga posaditi i u lonac ili sanduk kod kuće. Ako se odlučite za uzgoj u zatvorenom, potrebno je odabrati pravo mjesto. Češnjak za rast zahtijeva sunčano mjesto, najbolje na prozoru. Osim plodova, osigurat će vam i zaštitu od dosadnih kukaca ljeti, jer oni ne podnose miris češnjaka!

Zimska berba

Jeste li znali da se neke vrste povrća mogu brati čak do Božića? Prokulica, matovilac, vlasac ili peršin mnogo bolje podnose zimu nego druge biljke, pa usjevi mogu ostati u tlu sve dok zemlja ne smrzne, osiguravajući vam svježe povrće na tanjuru i tijekom hladnih mjeseci.


Zima je, nažalost, razdoblje kada se u vrtu ne događa mnogo zanimljivih stvari. Međutim, to vrijeme možete iskoristiti ne samo za odmor već i za pripremu za proljeće. Napravite plan sadnje ili nabavite potrebna gnojiva koja će biljkama trebati kada se počnu buditi.

Korisne životinje u vrtu

02.07.2025

Korisne životinje u vrtu

Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

Kako hraniti svinje?

01.07.2025

Kako hraniti svinje?

Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

24.06.2025

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

Sir nije samo ementaler na kruhu. U svijetu postoji na stotine vrsta sireva – pljesnivi, tvrdi, svježi, pareni... Svaka regija ima svoj tipični sir koji odražava lokalnu tradiciju i okus. Pogledajmo odakle dolaze neki poznati sirevi.