Pravilan odabir i postavljanje gnijezda za kokoši
Gnijezda za nesilice važan su element koji ne smije nedostajati ni u jednom kokošinjcu. To su, naravno, mjesta gdje kokoši trebaju nositi jaja. Važnost polaganja u gnijezda leži u zaštiti položenih jaja - zahvaljujući kosini, jaja se odmah otkotrljaju u spremnik koji je dio gnijezda i više ne postoji opasnost da ih kokoš ošteti u gnijezdu. Osim toga, tamo se ne može zaprljati, a nećete morati tražiti jaja skrivena po kokošinjcu. Međutim, da bi kokoši koristile gnijezda za nesilice, moraju im se svidjeti. Ako im se to ne sviđa, počnu prljati, tj. polagati jaja gdje im odgovara. Pazite da se ništa takvo ne dogodi. Ključ su prava gnijezda za polaganje na pravom mjestu.
Veličina gnijezda za nesilice mora odgovarati pasmini kokoši
Dimenzije gnijezda moraju odgovarati veličini pasmine kokoši koju držite. Moraju biti dovoljno velika da kokoši u njih udobno stanu i da se ne osjećaju tijesno, ali ne prevelika. Manje kokoši se mogu pokušati popeti u gnijezdo po dvije odjednom, čime bi izgubile potreban mir za nesenje. Veliko gnijezdo natjerat će neke kokoši da više izbacuju stelju. Dimenzije 35 × 40 × 40 cm (š × d × v) smatraju se osnovnom veličinom prostora za kokoši u gnijezdima za nesilice (dimenzije bez posude za jaja). Velike pasmine kokoši će cijeniti kada je svaki parametar veći za oko 10 cm. Međutim, gnijezda obično imaju nepravilan oblik, na primjer kokošinjci obično imaju kosi krov, tako da su ove vrijednosti samo okvirne.
Odaberite materijal koji se lako čisti
Praktična su gnijezda od plastike ili pocinčanog lima ili kombinacija ovih materijala. Plastična ili limena gnijezda lako se održavaju, a čista gnijezda smanjuju mogućnost bolesti u kokošinjcu. Zato ih i najčešće možete pronaći u ponudi trgovina. Zbog zahtjevnijeg održavanja drvena gnijezda nisu najbolji izbor, ni ona kupovna, ni ona napravljena kod kuće, iako ih možete sresti u nekim domaćim gospodarstvima. Drvo upija izmet kokoši i nakon nekog vremena, čak i uz temeljito čišćenje, nećete postići idealno higijensko stanje. Gnijezdo tada postaje utočište za insekte i druge nametnike. Pletena gnijezda najteže se čiste. Osim toga, pletena gnijezda imaju vrlo ograničenu sposobnost zaštite jaja kada nemaju spremnik za pohranjivanje jaja. Stoga su prikladnija više kao ukrasni dodatak domu.
Vrsta gnijezda za polaganje
Pet kokoši može dijeliti jedno gnijezdo nesilica. Ako držite više od pet, potrebno vam je više gnijezda za polaganje. Svojim kokošima možete osigurati nekoliko odvojenih gnijezda ili im kupiti povezana gnijezda, zahvaljujući čemu ćete uštedjeti prostor u kokošinjcu. Na primjer, postoje dvostruka gnijezda - svako s ulazom s jedne strane - ili setovi od tri, četiri ili čak osam gnijezda. Komplet od osam gnijezda za nesilice, koji se sastoji od dva reda po četiri gnijezda jedno iznad drugog, dovoljan je za do četrdeset kokoši, a istovremeno štedi puno dragocjenog prostora u kokošinjcu. Također možete naići na vanjska gnijezda za polaganje jaja, čija je ulazna strana postavljena na vanjski zid kokošinjca - to štedi prostor unutar kokošinjca, a jaja možete skupljati i ispred kokošinjca, ne morate ići unutra.
Gnijezda za polaganje trebaju biti na mirnom mjestu
Za gnijezda nesilica u kokošinjcu pronađite mirnije mjesto bez propuha i izravne sunčeve svjetlosti, kako se kokoši ne bi ometale dok nesu. Idealan je mračan, ali lako dostupan kutak, gdje možete lako skupiti jaja. Nikako ih nemojte stavljati blizu ulaza u kokošinjac. Gnijezda ne moraju nužno biti postavljena na tlo, već ih možete objesiti i na zid ako nabavite odgovarajuću vrstu gnijezda. Na ovaj način možete čak imati dva reda gnijezda, jedno na drugom.
Prava stelja za udobnost i čistoću
U gnijezdima za nesilice ne smije nedostajati stelje za udobnost kokoši, kao ni na tlu u kokošinjcu. Tada će kokoši radije ići u gnijezda da nose jaja. Sjeckana slama svakako je dobar izbor. Slama ima izvrsna svojstva upijanja i pomoći će u održavanju gnijezda čistim. Zahvaljujući sposobnosti upijanja, slamnata stelja također sprječava stvaranje neugodnih mirisa. Ako vam se po radionici motaju vreće sa strugotinom, možete koristiti i grube strugotine kao stelju. Međutim, piljevina nije prikladna jer stvara previše prašine i može uzrokovati zdravstvene probleme kokošima ako se proguta. Gnijezda se mogu obložiti i sijenom, ali izbjegavajte sijeno od duge trave - kokoši će ga grickati, a duge slamke će im začepiti grkljan iz kojeg se neprobavljivi sadržaj mora što prije ukloniti.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?