Koliko žive konji?
Pavel Frček

: Pavel Frček

31.07.2024

Koliko žive konji?

Konji su fascinantne životinje koje nam prave društvo od davnina. I na isti način na koji se životni vijek ljudi produljuje, tako i konji postupno dosežu stariju dob. To je uglavnom zbog velikog napretka u području veterine. Ipak, životni uvjeti i genetika još uvijek imaju veliki utjecaj. Dođite i pogledajte s nama koliko godina konji žive i druge aspekte koji utječu na duljinu njihova života.

Životni vijek konja

Prosječni životni vijek konja je obično između 25 i 30 godina. Međutim, postoje slučajevi koji jako odstupaju od ove brojke pa konji dožive i preko 40 godina. Najdugovječniji takav konj bio je beli konj Old Billy koji je doživio nevjerojatne 62 godine. Poznati primjer je i konj Shayne, koji je na ovom svijetu proveo prekrasnu 51 godinu. Ali to su iznimke.

Što utječe na životni vijek?

Kao i kod drugih životinja, životni vijek uvelike ovisi o pasmini. Općenito se vjeruje da manji konji žive dulje od većih pasmina. Na primjer, takav šetlandski poni živi do 35 godina. No, i među većim pasminama susrećemo dugovječne pasmine - primjerice starokladrubskog konja ili arapskog konja.

Kvalitetna njega konja i pravilna prehrana apsolutno su ključni za dugovječnost konja. Konji koje redovito pregledava veterinar, imaju uravnoteženu prehranu i imaju stalan pristup svježoj i čistoj vodi imaju dobre šanse doživjeti duboku starost. Ako se briga zanemari, vrlo je vjerojatno da konj neće doživjeti duboku starost. Pročitajte naš članak: "Kako se brinuti za konja" kako ne biste pogriješili u njezi konja.
Konju je sama po sebi potrebna redovita tjelovježba za sretan i dug život. Time se osigurava bolja mišićna i fizička kondicija te pravilan rad kardiovaskularnog sustava. Ali ni u čemu ne treba pretjerivati. Stoga pazite da kretanje bude adekvatno i da ne dovodi do pretjeranog naprezanja.

Naravno, genetska predispozicija također utječe na život konja, ali nažalost na taj aspekt nikako ne možemo utjecati.

Produljenju životnog vijeka konja svakako je pridonio i napredak u veterini. Zahvaljujući suvremenim dijagnostičkim metodama, naprednom liječenju i prevenciji ozljeda životni vijek konja može se značajno produžiti.

Životni vijek konja ovisi o mnogim čimbenicima – na primjer, njega, prehrana, genetika i tjelovježba mogu utjecati na to koliko dugo konj živi. Iako je prosječni životni vijek između 25 i 30 godina, uz pravilnu njegu moguće je doživjeti i stariju dob. Značajan napredak u veterini i tehnologiji također pomaže produžiti životni vijek konja i poboljšati njihovu kvalitetu života. S ljubavlju i brigom možemo osigurati dug i zdrav život našim pratiteljima konja.

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

09.07.2025

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

08.07.2025

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

Zdravlje naših kućnih ljubimaca za nas je prioritet – bilo da se radi o zamorcu, psu ili konju. Redovitom njegom i prevencijom štitimo svoje životinjske prijatelje od raznih bolesti. Jedna od najčešćih prijetnji su paraziti, koji mogu uzrokovati kožne probleme, ali i ozbiljne unutarnje bolesti. Upravo zato važno je ne zanemarivati dehelmintizaciju i redovito koristiti antiparazitike.

Kako uzgajati perlice?

07.07.2025

Kako uzgajati perlice?

Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.