Koliko često hraniti patuljastog zeca

: Luboš Burda

29.01.2024

Koliko često hraniti patuljastog zeca

U sklopu ljudske prehrane susrećemo se s brojnim mitovima i vjerovanjima o tome što i koliko puta dnevno trebamo jesti i kojom učestalošću. Ali što je s našim patuljastim ljubimcima? Čak i kod uzgoja patuljastih kunića kod kuće, važno je paziti na redoviti unos hrane. U današnjem članku ćemo doći do dna pravilnog upravljanja životom kunića.

Hranjenje patuljastog kunića

Prehrana grmolikog pratioca uopće nije komplicirana. Ovdje vrijedi pravilo manje je ponekad više. Ne treba pod svaku cijenu biti kreativan i za njih smišljati degustacijski meni. Kao biljojedi, kunići se mogu snaći sa sijenom, voćem, povrćem, mogu im se priskrbiti i granule po mjeri.


Više informacija o prehrani kunića opisali smo u članku "Čime hraniti patuljastog kunića".

Koliko često hraniti patuljastog zeca

Kuniće treba hraniti dva puta dnevno, ujutro i navečer. Ujutro ćemo im osigurati sijeno, voće i povrće, a navečer mogu prijeći na granule. Međutim, morate ih pažljivo odabrati i izbjegavati vrste niske kvalitete. Hrana ne bi smjela sadržavati veći udio bjelančevina, a posebno otrovnih azo-bojila, koje su obično u bogato obojenim komadima. Trebali bi imati dovoljno vode tijekom dana (zbog toga je korisna dovoljno velika zdjela za piće).

Provjera točne težine

Kod kunića treba pravilno pratiti njihovu tjelesnu težinu - često su skloni pretilosti, osobito ženke. Malo ljudi je svjesno da je pretilost opasna bolest za dlakave. Pretila osoba tada može patiti od dijabetesa, zamućenja oka ili problema s izlučivanjem. Višak kilograma nije uzrokovan samo prekomjernim hranjenjem patuljastog kunića, već i nedostatkom kretanja. Pobrinite se da vaši ljubimci imaju priliku vježbati svaki dan, idealno na otvorenom tijekom toplijih mjeseci. U povoljnim uvjetima, patuljasti kunić može živjeti i do 10 godina, tako da možete djelomično sudjelovati u njegovoj dugovječnosti.


U slučaju uzgoja patuljastog kunića kod kuće, tj. u stanu bez vlastitog vrta, možete kupiti specijalnu ormu i povodac za kuniće te odabrati pogodan prostor za zajedničku šetnju oko doma.

Mazite umjereno

Držanje malog kunića u današnje doba bogatstva sa sobom donosi mogućnosti za pretjerano uživanje, iako je to možda dio dobre volje. Nije uvijek u našoj moći kontrolirati svoje rođake kako ne bi gurnuli kućnog ljubimca nerazumnu poslasticu. Ali pokušajte ih uvjeriti da uzmu u obzir moguće rizike. Svoju ljubav možete pokazati i jednostavnim maženjem, a da to nema negativnih učinaka na njegovo zdravlje.

Kombinirajte vlastitu rutinu s prehranom vašeg ljubimca

Kada kod kuće uzgajate patuljastog kunića, je li vam problem nekoliko puta dnevno razmišljati o tome da ne zaboravite glodavce? Stvorite naviku zajedničkog "pripremanja obroka" i čupavi prijatelj više nikada neće biti gladan! Oslobodit ćete se rutine razmišljanja o tome koliko često hraniti svog patuljastog kunića.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.