: Pavel Frček
15.05.2024
Koje su najčešće bolesti koje pogađaju kokoši?
Nažalost, kao i svaka životinja, kokoši su osjetljive na razne bolesti. Bolesne kokoši obično je lako prepoznati. Najčešći simptomi bolesti kokoši su umor, apatija, nedostatak apetita i smanjena proizvodnja jaja. U većini slučajeva slijedi iznenadna smrt kokoši. Pogledajte s nama kokoši i njihove najčešće bolesti te kako ih učinkovito spriječiti.
Newcastleska bolest
Newcastleska bolest kod pilića je jedna od najozbiljnijih bolesti pilića ikada. To je virusna bolest koja zahvaća živčani, probavni i dišni sustav. Ova vrlo zarazna bolest peradi ima niz simptoma kao što su respiratorni problemi, iscjedak iz očiju i nosa, proljev, konvulzije i drugo. Ova se bolest ne može liječiti i stoga se svrstava među visoko smrtonosne bolesti kokoši. U slučaju pojave bolesti, Vi kao uzgajivač dužni ste prijaviti pojavu veterinarskoj upravi.
U sklopu prevencije pokušajte što je moguće više ograničiti kontakt peradi s divljim pticama i njihovim izmetom, a posebno zaštitite hranu za kokoši od njih. Također je obavezno cijepljenje kokoši u uzgajalištima, farmama nesilica i peradi koja sudjeluje na izložbama.
Infektivni bronhitis
Infektivni bronhitis još je jedna česta bolest s kojom se možete susresti u svom kokošinjcu. Simptomi bolesti uvelike ovise o dobi pojedine kokoši. Najizraženije su kod pilića, gdje se sastoje od respiratornih problema, apatije, smanjenog unosa hrane ili zastoja u rastu. U starijoj životnoj dobi tijek je blaži. Smanjena proizvodnja jaja i pojavljuju se jaja s neuobičajenom ili odsutnom ljuskom.
Bolest virusnog podrijetla se vrlo brzo širi kapljičnim putem, čak i na velike udaljenosti. Ne postoji izravno liječenje ove bolesti. Preporuča se puno vode i toplo i suho okruženje. Kao dio prevencije, perad se može više puta cijepiti, a njihov okoliš održavati čistim i dobro prozračenim.
Salmoneloza
Salmoneloza je akutna, ali i kronična bakterijska infekcija. Može zahvatiti i kokoši i ljude koji konzumiraju kontaminirana jaja ili meso. Kod kokoši može uzrokovati proljev, gubitak apetita praćen gubitkom težine, umor i smanjenu proizvodnju jaja. Ako kod neke kokoši primijetite ove simptome, izolirajte je iz jata i posjetite veterinara koji će vam prepisati antibiotike.
Prevencija se sastoji u cijepljenju, redovitom čišćenju i dezinfekciji nastambe, dovoljnoj količini vode i kvalitetnoj hrani.
Kokcidioza
Kokcidioza je parazitarna bolest uzrokovana protozoama koje se zovu kokcidije. Ove protozoe mogu uzrokovati proljev, unutarnje krvarenje, nagli gubitak težine, letargiju, smanjenu nosivost, pa čak i smrt, osobito kod mladih kokoši. Liječenje se sastoji u miješanju lijeka u vodu ili hranu.
Kokcidioza se u kokoši uglavnom prenosi izmetom iz legla. Stoga je osobito važno održavati čisti okoliš. Kako bi spriječili njegovu pojavu, također je poželjno ojačati njihov imunitet zdravom i primjerenom prehranom. U sklopu prevencije savjetuje se davati npr. Emanox.
Paraziti
Razni dermatološki problemi također mogu utjecati na kokoši, uključujući parazitske infekcije kao što su grinje, uši ili crvi, koji su uzrok bolesti kokošjeg perja. Srećom, pernate grinje kod kokoši mogu se lako riješiti korištenjem odgovarajućih insekticida. U slučaju kontakta s jednim od ovih nametnika potrebno je premjestiti kokoši te temeljito i više puta očistiti i dezinficirati kokošinjac. Također možete koristiti Čmelíkostop. Lijekovi se primjenjuju i protiv ušiju.
Pravilnom njegom kože i perja, pregledom kokoši, redovitim čišćenjem i dezinfekcijom kokošinjca eliminirate rizik od ovih problema. Ako imate pitanja o dezinfekciji, pročitajte naš članak: "Čišćenje i dezinfekcija kokošinjca".
Prevencija je ključna za održavanje zdravlja pilića i smanjenje rizika od bolesti. To uključuje redovita cijepljenja, održavanje čistog okoliša, pravilnu prehranu te brigu o zdravlju i dobrobiti životinja. Zahvaljujući tome, vaša kokoš neće tek tako dobiti nikakvu bolest. Za pravilno otkrivanje i liječenje mogućih bolesti, kokoš redovito kontrolirajte i u slučaju problema obratite se veterinaru.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?