
Kako vatromet utječe na životinje?
Godišnja proslava vatrometa razveseli mnoge, ali to se ne može reći za naše kućne ljubimce. Zvukovi, svjetla i kemikalije uključene u pirotehniku mogu imati negativan učinak na njih, što je manje poznata stvarnost iza magije slavlja.
Glasni zvukovi
Jedan od najvećih problema s vatrometom je glasna buka koja ga prati. Životinje, kao i naši kućni ljubimci, imaju osjetljiviji sluh od ljudi, pa mnogo intenzivnije percipiraju zvučne osjete. Zvukovi kod njih mogu izazvati strah, tjeskobu ili paniku. Zbog osjetljivog sluha životinje se pokušavaju sakriti na sigurno ili pobjeći, što može dovesti do gubitka ili ozljede.
Kako pomoći kućnim ljubimcima
Kako bismo što bolje riješili strah naših ljubimaca i ujedno spriječili negativan učinak vatrometa na životinje, trebali bismo se pridržavati sljedećih savjeta. Ne podržavajte životinju u strahu, ponašajte se kao da se ništa ne događa. Ako ukažete na neobičnu situaciju, životinja će se još više bojati. Neka vaš ljubimac izabere sklonište u kojem se osjeća najsigurnije. Ne dopuštajte životinjama da same trče vani tijekom vatrometa i ne tjerajte svoje ljubimce da hodaju. Kako bi im bilo ugodnije tijekom vatrometa, možete im dati tablete za smirenje, no počnite ih davati na vrijeme kako bi se životinja u pravom trenutku smirila.
Divlje životinje
Vatrometi nemaju negativan učinak samo na kućne ljubimce, već i na divlje životinje, posebice ptice. Zvuk vatrometa ili novogodišnjih petardi može poremetiti njihovo prirodno ponašanje, poput gniježđenja ili selidbe. Mnoge ptice napuštaju svoja gnijezda zbog glasne buke, što nepovoljno utječe na njihovo potomstvo. Velik broj divljih životinja nađe se ozlijeđen na spasilačkim stanicama tijekom sezone vatrometa.
Štedljiva alternativa
Postoje načini proslave koji su ljubazniji prema životinjama. Jedna opcija je tihi vatromet, koji se sastoji samo od vizualnih efekata, ali bez zvuka. Mnogi su gradovi implementirali ovu alternativu, koja je ljubaznija prema životinjama, a gledateljima još uvijek nudi iskustvo.
Važno je shvatiti da naše slavlje može značiti nepotrebnu patnju za živote drugih. Stoga bismo trebali tražiti ravnotežu između slavlja i obzira prema našim životinjskim prijateljima.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.