Kako uzgajati ribu?
Pavel Frček

: Pavel Frček

03.12.2024

Kako uzgajati ribu?

Da bismo krenuli s uzgojem riba, prvo moramo upoznati njihovu osnovnu anatomiju. Oblik tijela im je izdužen, vretenast ili kupast (kod jegulje zmijoliki). Kostur se sastoji od glave, trupa i repa. Ribe nemaju vrat, pa je glava čvrsto povezana s tijelom, a kretanje osiguravaju peraje (prsne, leđne, trbušne i repne). Bočna linija je osjetilni organ riba, kojim reagiraju na smjer toka vode i mreškanje te ih obavještavaju o preprekama u vodi.

Što je sve potrebno?

Za domaći uzgoj ribe potrebno je stvoriti dovoljno veliku vodenu površinu. Pa jamu kopamo prema veličini koju planiramo uzgajati. Što dublji vodeni prostor imamo, to bolje, jer riba spava zimski san na dubini i neće se ljeti pregrijati. Zatim ga obložimo folijom da spriječimo curenje vode i na dno nasujemo materijal (npr. šljunak granulacije 4-8 mm s pijeskom - omjer cca 2:1). Ovdje također možemo staviti biljke za čišćenje u ribnjak. Jezerce napunimo vodom i dodamo filtraciju, što je vrlo važno za oksigenaciju vode. Ako ga želimo učiniti ljepšim, možemo dodati vodopad, kamenje oko obale ili druge ukrase.


Ako je potrebno odvojeno držati mlađ i odrasle jedinke, napravit ćemo i rasadnik (manji spremnik).


Ostavit ćemo ribnjak oko 2-3 tjedna bez ribe s uključenom filtracijom. Za to vrijeme u njemu će se stvoriti korisne bakterije i ravnoteža će se stabilizirati.

Hranjenje za ribnjake

Postoji mnogo vrsta hrane za ribnjake. Uvijek im dajemo razumnu količinu hrane jednom dnevno u isto vrijeme (opće pravilo je da se hrane tako da je pojedu unutar 5-15 minuta).

Najčešće uzgajana vrsta

Obični šaran

o Nezahtjevan uzgoj

o Vrlo dobro i kvalitetno meso - nizak udio masti, izvor lako probavljivih bjelančevina i vrijednih omega 3 nezasićenih masnih kiselina

o Duljina do 120 cm, težina do 40 kg

o Najstariji primjerak imao je 38 godina


Tolstobolik bijeli

o Čvrsta riba biljojed

o Meso – masnije, pogodno za dimljenje, nježno snježno bijelo meso

o Manjoj ribi nije potrebno guliti kožu

o Duljina 127 cm, težina do 40 kg

o Žive oko 20 godina


Amur bijeli

o Ribe biljojedi

o Meso - ukusno bijelo, sočno i malo masnoće, sadrži lako probavljive bjelančevine, vitamine (A, D, B6, B12), kalcij, jod, fosfor i kalij

o Dužina 150 cm, težina 50 kg (u Češkoj cca 100 cm, 15-20 kg)

o Živi 15-20 godina


Obični linjak

o Gospodarski važna riba

o Meso – lako probavljivo, potpuni proteini i poželjne masti

o Ljuskice omekšaju tijekom termičke obrade i ne predstavljaju problem pri jelu - ne grebu se, ponekad se skupe

o Duljina 70 cm, težina 7,5 kg (prosječna dužina 20 cm)

o Živi do 20 godina


Kalifornijska pastrva

o Trenutno jedna od najvažnijih umjetno uzgojenih riba

o Osjetljiva na sadržaj kisika

o Duljina 20–90 cm, najveća potvrđena težina oko 8 kg

o Koristi se kao indikator onečišćenja vode

o Žive do 10 godina

Na što pripaziti?

Prije nego ribe stavimo u ribnjak, moramo ih dobro aklimatizirati. Vrećice s ribom stavite na površinu i pustite ih nakon 20-30 minuta. Ovaj postupak će spriječiti toplinski šok. Pri izboru ribe moramo paziti na bolesti, važno je pratiti stanje ljuski, peraja, očiju, kretanje, izmet i jesu li "napuhane" (=vodanka, neizlječiva, vrlo zarazna bolest). Važno je ukloniti otpad iz vode, a sama voda se ne smije pjeniti niti mirisati. Pritom ne smijemo zanemariti redovitu provjeru zdravstvenog stanja riba.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.