Kako sigurno putovati sa psom u automobilu?
Pavel Frček

: Pavel Frček

02.08.2024

Kako sigurno putovati sa psom u automobilu?

Putovanje automobilom za psa može biti ugodan, ali i stresan događaj. Bilo kako bilo, uvijek postoji potreba da putovanje bude što lakše i ugodnije. Za nesmetan prijevoz psa u automobilu potrebno je pridržavati se nekih pravila, zahvaljujući kojima rizike povezane s prijevozom životinje svedete na minimum. Ovaj članak će pružiti neke osnovne savjete i savjete kako bi putovanje proteklo glatko i sigurno.

Sigurnost na prvom mjestu

Određene obveze za vas kao uzgajivača proizlaze iz zakona. Iznad svega, morate se usredotočiti na sigurnost ne samo vas, već i životinje. Tijekom prijevoza psa u automobilu ne smije biti ugroženo zdravlje vozača, putnika i životinja, ujedno ne smije biti ugrožena sigurnost prometa. Na vama je kako ćete osigurati sigurnost. Nepoštivanje podliježe novčanoj kazni do 80 €.

Vrste transportnih pomagala

Kako bi se osigurala sigurnost, potrebno je nabaviti alate koji će omogućiti da sve funkcionira. Slobodno kretanje psa u automobilu vrlo je opasno. Idealno mjesto za prijevoz je stražnje sjedalo ili prtljažnik. Namjestite pomagala tako da pas u automobilu bude zaštićen od udarca tijekom kočenja ili nezgode.


Na primjer, psa možete vezati posebnim sigurnosnim pojasom za životinje koji je pričvršćen za njegov pojas. Ovako se pas postavlja na stražnja sjedala automobila. Isti je slučaj i s korištenjem autosjedalica za pse. 


Što se tiče transporta u prtljažniku, odlično rješenje su transportne kutije i kavezi. Transportna kutija pruža psu sigurno mjesto i onemogućuje mu slobodno kretanje.

Udobnost psa

Kako bi se pas cijelo vrijeme osjećao ugodno, potrebno je obratiti pozornost i na druge stvari. Tijekom dužih putovanja svakako pravite redovite pauze kako bi se pas mogao protegnuti, izaći van i piti. U idealnom slučaju, plan se zaustavlja svaka 2 do 3 sata. 


Imajte dovoljno vode sa sobom da pas može piti tijekom. Putne pojilicesu izvrsne, iz kojih pas može udobno piti. Ako put traje duže, spakirajte i grickalice, po mogućnosti pelete. Ne preporuča se hraniti psa neposredno prije puta kako bi se izbjegla mučnina. 


Ako vaš pas jako mrzi putovanja, ponesite njegovu omiljenu igračku ili deku sa sobom. Poznati predmet može pomoći u ublažavanju tjeskobe pri putovanju. Ako su putovanja vrlo teška, mogu se koristiti lijekovi protiv tjeskobe ili mučnine. Ali o tome se uvijek posavjetujte s veterinarom koji će vam preporučiti konkretno rješenje.


I na kraju, psa nikada ne ostavljajte samog u zatvorenom automobilu, čak ni ako ćete se samo nakratko zaustaviti. Temperatura u automobilu može brzo porasti, a tada posljedice mogu biti kobne.

Potrebe za putovanje u inozemstvo

Planirate li put u inozemstvo, nemojte zanemariti pripreme. Važno je odvesti psa veterinaru, gdje će se provjeriti zdravstveno stanje. Istodobno ćete dobiti preporuke za mjere koje bi mogle biti potrebne. 


Ako putujete u zemlje Europske unije, provjerite ima li vaš pas važeći čip koji zadovoljava standarde Europske unije. Također je potrebno srediti putovnicu koju možete dobiti kod veterinara. I baš kao u uredima, sve riješite dobro unaprijed. 


Još jedna važna točka je valjano cijepljenje protiv bjesnoće. Nakon prvog cijepljenja pas može putovati nakon 21 dan, ako je revakcinacija ništa ne sprječava putovanje. Neke zemlje također mogu zahtijevati dodatne zahtjeve, kao što je dehelmintizacija. Vaš veterinar će vam reći posebna pravila za putovanje u različite zemlje. 


Putovanje sa psom može biti veliko iskustvo ako se pravilno i na vrijeme pripremite te poštujete sve mjere opreza. Zahvaljujući tome osigurat ćete nezaboravno iskustvo ne samo za vas, već i za vašeg psa.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.