Kako postaviti akvarij?
Pavel Frček

: Pavel Frček

15.04.2025

Kako postaviti akvarij?

Vlastiti akvarij nije samo lijep ukras, već i pravi komadić prirode koji unosi mir i harmoniju u naš dom. Promatranje šarenih ribica, nježno njihanje biljaka i tiho šuštanje vode dokazano imaju umirujući učinak na um. Ako te također privlači ideja stvaranja vlastitog vodenog svijeta, pripremili smo jednostavan vodič kako započeti.

Što ćemo trebati?

Za postavljanje akvarija trebat ćemo: sam akvarij, šljunak, sustav za filtraciju, rasvjetu, mrežicu, bilje, ribice i odgovarajuću hranu.

Koju veličinu akvarija odabrati?

Veličina akvarija ovisi prije svega o vrstama riba koje planiramo držati, jer svaka ribica ima različite prostorne zahtjeve. Tako ćemo izbjeći prenapučenost i ribicama osigurati udoban životni prostor. Preporučeni minimalni volumen akvarija je obično 30 litara.

Postavljanje akvarija

Kad imamo odgovarajući akvarij, možemo započeti s pripremom. Na dno postavljamo kvarcni šljunak veličine zrna 4–8 mm, koji je idealan za rast biljaka – sitniji pijesak ne bi pružio dovoljnu potporu, a grublji šljunak mogao bi oštetiti biljke. Šljunak temeljito isperemo kako bismo uklonili nečistoće i prašinu koja bi mogla zamutiti vodu. Akvarij napunimo otprilike do četvrtine vodom koja je odstajala najmanje 24 sata, a zatim posadimo biljke. Nakon toga dolijemo vodu gotovo do vrha, ostavljajući oko 5 cm praznog prostora. Sada umetnemo i uključimo filtraciju i rasvjetu. Filtraciju nikada ne gasimo, a rasvjetu koristimo redovito u određenim intervalima. Tako pripremljen akvarij ostavljamo 14 dana bez riba, kako bi se uspostavila biološka ravnoteža vode.

Stavljanje ribica u akvarij

Kad ribice donesemo kući, najprije ih ostavimo u vrećici da plutaju u akvariju oko 20 minuta. Na taj način se temperature vode izjednačuju, a ribice se navikavaju na novo okruženje. Nakon aklimatizacije možemo ih pažljivo pustiti u akvarij. Time ćemo izbjeći temperaturni šok koji bi im mogao ozbiljno naštetiti ili ih čak ugroziti.

Na što obratiti pažnju?

Pri odabiru vrsta ribica pazimo na njihovu međusobnu kompatibilnost. Neke vrste su vrlo teritorijalne i mogle bi napadati druge ribice, što dovodi do stresa ili uginuća. Također, pažljivo promotrimo zdravstveno stanje ribica. Ribe u trgovini trebaju biti u čistoj, bistroj vodi, bez znakova oštećenja – oči trebaju biti bistre, peraje neoštećene, a ljuske zdrave i čvrsto priljubljene uz tijelo.

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

09.07.2025

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

08.07.2025

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

Zdravlje naših kućnih ljubimaca za nas je prioritet – bilo da se radi o zamorcu, psu ili konju. Redovitom njegom i prevencijom štitimo svoje životinjske prijatelje od raznih bolesti. Jedna od najčešćih prijetnji su paraziti, koji mogu uzrokovati kožne probleme, ali i ozbiljne unutarnje bolesti. Upravo zato važno je ne zanemarivati dehelmintizaciju i redovito koristiti antiparazitike.

Kako uzgajati perlice?

07.07.2025

Kako uzgajati perlice?

Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.