
Kako označiti domaće životinje?
Ako želite postati stočar, važno je znati koje životinje je potrebno označiti i kako. Ovu problematiku pobliže propisuje Zakon o uzgoju i njegov provedbeni propis – Uredba o označavanju životinja.
Propisano je da svi preživači, kopitari, svinje, ovce, koze, trkači, jeleni, deve i divljač u uzgoju moraju biti označeni. Dođite s nama da pobliže pogledamo označavanje kategorija najčešće držanih domaćih životinja.
Telad
Mužjaci su obilježeni s dvije konvencionalne ušne markice - po jedna u svakom uhu. Svako tele mora biti označeno unutar 20 dana od rođenja. Ako će napustiti gospodarstvo na kojem je rođeno prije dobi od 20 dana, mora biti obilježeno prije napuštanja gospodarstva.
Svinje
Svinje se obilježavaju tetovažama ili ušnim markicama. Tetovaža mora biti ili na lijevom uhu ili na lijevoj strani tijela. Ušne markice za svinje se stavljaju u lijevo uho. Prasad treba označiti prije odbijanja. U slučaju premještanja krmače s odojcima na drugo gospodarstvo, prasad se označava prije napuštanja gospodarstva u kojem je rođena.
Ovce i koze
Svaka ovca ili koza mora biti označena s dva sredstva identifikacije najkasnije 9 mjeseci nakon rođenja (ali uvijek prije napuštanja gospodarstva na kojem je rođena). Ova sredstva identifikacije razlikuju se ovisno o tome je li životinja namijenjena trgovini unutar Europske unije ili ne. Janjad ili jarad namijenjena klanju do 12 mjeseci starosti, koja se ne namjeravaju preseliti u druge zemlje, moraju biti označena najmanje jednom konvencionalnom oznakom. Ovcama se također stavljaju ušne markice na lijevo uho, kao i svinjama.
Konji
Konji se označavaju na načine naznačene u pojedinačnim nalozima matičnih knjiga. Ako nisu upisani u matičnu knjigu, označavaju se verbalnim i grafičkim opisom te elektroničkim identifikatorom. Svako ždrijebe mora biti obilježeno prije napuštanja gospodarstva na kojem je rođeno, ali uvijek najkasnije 12 mjeseci nakon datuma rođenja.
U slučaju gubitka sredstva za identifikaciju, uzgajivač je dužan u roku od 2 radna dana označiti životinju na zamjenski način kako bi se mogla identificirati. Gubitak je potrebno odmah prijaviti ovlaštenoj osobi i zatražiti duplikat identifikacijskog sredstva. Nakon dobivanja duplikata, stoku treba odmah njime označiti.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.