
Kako označiti domaće životinje?
Ako želite postati stočar, važno je znati koje životinje je potrebno označiti i kako. Ovu problematiku pobliže propisuje Zakon o uzgoju i njegov provedbeni propis – Uredba o označavanju životinja.
Propisano je da svi preživači, kopitari, svinje, ovce, koze, trkači, jeleni, deve i divljač u uzgoju moraju biti označeni. Dođite s nama da pobliže pogledamo označavanje kategorija najčešće držanih domaćih životinja.
Telad
Mužjaci su obilježeni s dvije konvencionalne ušne markice - po jedna u svakom uhu. Svako tele mora biti označeno unutar 20 dana od rođenja. Ako će napustiti gospodarstvo na kojem je rođeno prije dobi od 20 dana, mora biti obilježeno prije napuštanja gospodarstva.
Svinje
Svinje se obilježavaju tetovažama ili ušnim markicama. Tetovaža mora biti ili na lijevom uhu ili na lijevoj strani tijela. Ušne markice za svinje se stavljaju u lijevo uho. Prasad treba označiti prije odbijanja. U slučaju premještanja krmače s odojcima na drugo gospodarstvo, prasad se označava prije napuštanja gospodarstva u kojem je rođena.
Ovce i koze
Svaka ovca ili koza mora biti označena s dva sredstva identifikacije najkasnije 9 mjeseci nakon rođenja (ali uvijek prije napuštanja gospodarstva na kojem je rođena). Ova sredstva identifikacije razlikuju se ovisno o tome je li životinja namijenjena trgovini unutar Europske unije ili ne. Janjad ili jarad namijenjena klanju do 12 mjeseci starosti, koja se ne namjeravaju preseliti u druge zemlje, moraju biti označena najmanje jednom konvencionalnom oznakom. Ovcama se također stavljaju ušne markice na lijevo uho, kao i svinjama.
Konji
Konji se označavaju na načine naznačene u pojedinačnim nalozima matičnih knjiga. Ako nisu upisani u matičnu knjigu, označavaju se verbalnim i grafičkim opisom te elektroničkim identifikatorom. Svako ždrijebe mora biti obilježeno prije napuštanja gospodarstva na kojem je rođeno, ali uvijek najkasnije 12 mjeseci nakon datuma rođenja.
U slučaju gubitka sredstva za identifikaciju, uzgajivač je dužan u roku od 2 radna dana označiti životinju na zamjenski način kako bi se mogla identificirati. Gubitak je potrebno odmah prijaviti ovlaštenoj osobi i zatražiti duplikat identifikacijskog sredstva. Nakon dobivanja duplikata, stoku treba odmah njime označiti.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.