

: Pavel Frček
13.05.2025
Kako napraviti domaći jerky?
U posljednje vrijeme jerky postaje sve popularnija grickalica – i to s razlogom. Ukusan je, bogat hranjivim tvarima i prije svega pun proteina. Odlično se uklapa ne samo kao užina na planinarenjima i izletima, već i kao zdravija alternativa čipsu uz večernji film. Kako ovu deliciju možete pripremiti kod kuće?
Odabir i priprema mesa
Osnova dobrog domaćeg jerkyja je kvalitetno meso. Najčešće se koristi govedina, svinjetina ili puretina – a najomiljenija je govedina zbog izraženog okusa i ugodne teksture. Biraju se komadi s malo masnoće i tetiva, jer oni mogu negativno utjecati na okus i teksturu.
Najbolji dijelovi mesa:
- Govedina: gornji ili donji dio buta, lopatica, lažni biftek
- Svinjetina: lungić (svinjski file)
- Puretina: fileti prsa
Prvo se meso očisti od tetiva, opni i masnoće. Zatim se stavi u zamrzivač na 1–2 sata kako bi se lakše rezalo. Reže se poprečno na vlakna, na tanke ploške debljine otprilike 3–5 mm. Tako se postiže idealna tekstura jerkyja.
Mariniranje
Mariniranje je ključni dio pripreme – i ovdje mašti nema granica. Marinada može biti slatka, ljuta, začinska ili biljna – ovisno o vašim preferencijama. Za najbolji okus, meso bi trebalo odstajati u marinadi najmanje 4 sata, a idealno preko noći.
Sušenje
Postoji nekoliko načina za sušenje mesa. Zbog higijenskih razloga ne preporučuje se sušenje na otvorenom, iako se ta metoda tradicionalno koristi u nekim izvaneuropskim zemljama. Za kućnu upotrebu najbolje su se pokazali sušenje u pećnici ili u dehidratoru (sušilici za voće).
U pećnici meso možete staviti na papir za pečenje ili ga objesiti na štapiće između rešetki. U dehidratoru meso se ravnomjerno rasporedi po pladnjevima, a slojeve je dobro povremeno zamijeniti. Važno je da se komadi mesa ne preklapaju.
Preporučena temperatura i vrijeme sušenja:
- Govedina: 60 °C, 5–7 sati
- Svinjetina: 70 °C, 4–6 sati
- Puretina: 75 °C, 3–5 sati
Dobro osušeni jerky prepoznaje se po tome što su komadi elastični, lagano se lome i rubovi su im blago zakrivljeni.
Pohrana
Gotovi domaći jerky čuvajte u plastičnoj foliji ili zatvorenoj vrećici u hladnjaku. Tako uskladišteno meso može trajati otprilike 2 tjedna.
Zaključak
Priprema domaćeg jerkyja nije samo zabavna, već i praktična i zdrava opcija za svakog ljubitelja mesa. Imate potpunu kontrolu nad kvalitetom i okusom svoje grickalice, a istovremeno možete eksperimentirati s različitim marinadama i tehnikama sušenja. Samo hrabro – domaći jerky sigurno vas neće razočarati!

19.06.2025
Kako priviknuti novu mačku na dom?
Dolazak novog mačjeg člana u kućanstvo je radosan, ali i osjetljiv događaj. Mačke su teritorijalne životinje, pa im je promjena okoline veliki korak. Pravilni početak uvelike utječe na to kako će se u budućnosti osjećati u svom novom domu. U ovom članku pokazat ćemo ti kako to učiniti ispravno.

18.06.2025
Slinavka i šap
U medijima se sve češće pojavljuju informacije o mogućoj pojavi bolesti SLAK. Riječ je o virusnoj bolesti koja pogađa sve papkare – uključujući goveda, ovce, koze, svinje, bivole i druge divlje životinje. U ovom članku donosimo pregled najvažnijih informacija o toj bolesti.

11.06.2025
Koje pasmine kokoši postoje?
Svim ljubiteljima gospodarstva jasno je da su kokoši neizostavan dio svakog domaćinstva. Njihove raznolike pasmine odlikuju se specifičnim osobinama koje ih čine prikladnima za različite svrhe. Pravilan odabir pasmine posebno je važan za uzgajivače, stoga smo pripremili kratak pregled odabranih pasmina kokoši i njihovih zanimljivih karakteristika.