Kako hraniti kokoši?
Pavel Frček

: Pavel Frček

04.06.2025

Kako hraniti kokoši?

Kako bi perad u kućnom uzgoju dobro napredovala, nosila kvalitetna jaja i bila zdrava, potrebna joj je uravnotežena prehrana prilagođena dobi. Iako je uzgoj kokoši ili pilića u manjem opsegu jednostavan, upravo prehrana igra ključnu ulogu u njihovoj općoj kondiciji. U nastavku donosimo najvažnije smjernice pravilnog hranjenja.


Opća pravila hranjenja peradi

  • Ne mijenjati hranu naglo – svaka promjena u prehrani mora biti postupna kako bi se izbjegli probavni problemi.
  • Prilagoditi dobi i učinku – pilići, nesilice i pijetlovi imaju različite potrebe. Obrok se uvijek prilagođava određenoj skupini.
  • Skladištenje hrane – hranu treba čuvati na suhom mjestu kako bi se spriječilo stvaranje plijesni i kvarenje.
  • Dovoljno vode – perad mora imati stalan pristup svježoj i čistoj vodi.

Od čega se sastoji mješavina za hranjenje?

  • Pšenica (60–80%) – osnova većine domaćih mješavina.
  • Kukuruz – ljeti manje, zimi više zbog povećanih energetskih potreba.
  • Biljni proteini – sojina sačma, grašak i slično (oko 20%), važni za rast i nesivost.
  • Dodatne komponente – povrće, sijeno, bilje, sjemenke – obogaćuju smjesu mastima, vitaminima i mineralima.
  • Moguće je kupiti i gotove smjese – doziranje ovisi o pasmini, veličini i konkretnoj mješavini. Preporučuje se hranjenje u dvije dnevne porcije – ujutro i navečer.

Grit i probava

Za pravilnu probavu perad treba grit – sitne kamenčiće koji pomažu usitnjavanju hrane u želucu. Kokoši na slobodnom ispustu same ga pronalaze, a u zatvorenom uzgoju potrebno je dodavati kalcij u obliku krmnog vapnenca.

Voda – temelj zdravlja

Voda je ključni dio prehrane. Potrošnja iznosi 250–500 ml po kokoši dnevno. Vodu treba mijenjati svakodnevno, a pojilice redovito čistiti i dezinficirati. U vodu se može dodati Acidomid kao prevencija širenja patogenih mikroorganizama.

Što nikada ne davati peradi?

Kuhinjski ostaci nisu uvijek prikladni! Neadekvatna hrana može narušiti zdravlje i nesivost. Ne preporučuje se: slana hrana, luk, češnjak, avokado, čokolada, slatkiši, kofein, sirovi: krumpir, grah, riža, bilo koji dio rajčice, patlidžan, poriluk, tikvica.

Kako priviknuti novu mačku na dom?

19.06.2025

Kako priviknuti novu mačku na dom?

Dolazak novog mačjeg člana u kućanstvo je radosan, ali i osjetljiv događaj. Mačke su teritorijalne životinje, pa im je promjena okoline veliki korak. Pravilni početak uvelike utječe na to kako će se u budućnosti osjećati u svom novom domu. U ovom članku pokazat ćemo ti kako to učiniti ispravno.

Slinavka i šap

18.06.2025

Slinavka i šap

U medijima se sve češće pojavljuju informacije o mogućoj pojavi bolesti SLAK. Riječ je o virusnoj bolesti koja pogađa sve papkare – uključujući goveda, ovce, koze, svinje, bivole i druge divlje životinje. U ovom članku donosimo pregled najvažnijih informacija o toj bolesti.

Koje pasmine kokoši postoje?

11.06.2025

Koje pasmine kokoši postoje?

Svim ljubiteljima gospodarstva jasno je da su kokoši neizostavan dio svakog domaćinstva. Njihove raznolike pasmine odlikuju se specifičnim osobinama koje ih čine prikladnima za različite svrhe. Pravilan odabir pasmine posebno je važan za uzgajivače, stoga smo pripremili kratak pregled odabranih pasmina kokoši i njihovih zanimljivih karakteristika.