-800x800.jpg)
Kokoši nesilice: koje pasmine nose najviše jaja
Ako kod kuće uzgajate kokoši prvenstveno kako biste osigurali da u svojoj kuhinji uvijek imate adekvatnu zalihu svježih jaja, isplati se odabrati najbolju rasu kokoši s obzirom na broj jaja koja mogu snijeti. Koja je najbolja pasmina nesilica jaja? Postoji nekoliko pasmina koje mogu učinkovito puniti zalihe domaćih jaja. Zato ćemo se u ovom članku osvrnuti na najbolje kokoši nesilice koje nose puno jaja, bilo ljeti ili zimi, a neke koje daju i obilje ukusnog mesa.
Hibridi - križanci
Ako ste samo zainteresirani za što više jaja, hibridi su očigledan izbor. Nisu namijenjene za uzgoj, samo za maksimalnu proizvodnju jaja. Gotovo svaki dan možete očekivati jaje od hibrida, koji godišnje polažu preko 300 jaja sa smeđom ljuskom. Pojam hibrid obuhvaća širok raspon kokoši nesilica koje mogu nositi takva jaja. Možete kombinirati različite vrste u svom jatu. Popularni hibridi uključuju pasmine Isabrown i Dominant. Također su popularni među uzgajivačima zbog svoje izdržljivosti.
Leghorn
Leghorn kokoši su bijele kokoši, lijepe na pogled, ali ne impresioniraju samo izgledom već i brojem jaja koja nose. U godini možete očekivati do 250 čisto bijelih jaja. Leghorn su sramežljiva pasmina, pa se nažalost neće potpuno ukrotiti.
Sussex
Sa mogućnošću polaganja do 250 jaja godišnje, kokoši Sussex su također jedne od najboljih kokoši nesilica koje možete imati. Ljuske jaja nisu ujednačene boje, mogu varirati od kremaste do prilično tamno smeđe boje. Osim u hrpi jaja, uživat ćete u njihovom mesu, okus je zaista prefin. Za razliku od Leghorna, Sussex ima mirnu prirodu i stoga se lako može pripitomiti - tada se neće stidjeti grickati ravno iz vaše ruke, na primjer.
Plymouth
Plymouth je zadovoljstvo držati - mirne su i privržene. Godišnje polažu oko 200 jaja, što je manje od prijašnjih pasmina, ali se mogu pohvaliti visokom razinom prilagodbe, pa ćete, kada dođe vrijeme, imati ne samo jaja već i dosta mesa. Manja proizvodnja jaja u usporedbi s hibridima barem je djelomično nadoknađena nižim zahtjevima za hranjenjem. Zahvaljujući njihovoj otpornosti, jaja vam neće nedostajati ni zimi.
Pravilna prehrana je ključna
Na kraju, vrijedi zapamtiti da ne možete očekivati puno jaja čak ni od najboljih kokoši ako nemate dovoljno kvalitetne hrane. Samo odgovarajuća hrana i idealni životni uvjeti, u kombinaciji s kokošima nesilicama nekih od najboljih pasmina, osigurat će da iz svog kokošinjca svaki dan skupljate velika, svježa jaja izvrsnog okusa. Kokoši nesilice treba hraniti onoliko koliko im kljunovi dopuštaju.
Srž kvalitetnog obroka je žito, a pšenica je dobar izbor. Međutim, pšenica sama po sebi nije dovoljna, unatoč svom sastavu i dobrim prehrambenim parametrima; djeluje na stvaranje suhog mesa i stoga je prehranu potrebno nadopuniti. Pilićima ne treba uskratiti proso koje je vrlo bogat izvor minerala.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.