Hranidba konja: Vrste hranilica

: Juraj Korim

22.11.2022

Hranidba konja: Vrste hranilica

Posebno zimi, konje treba hraniti da bi napredovali. U obor za konje možete staviti sijeno ili sjenažu samo na tlo i da je bez pokrivenosti, ali naravno postoji opasnost da konji razbacaju sijeno i da zbog izloženosti kiši ili snijegu krma počne truliti i bude bačena. Iz tog razloga, preporučljivo je postaviti hranilicu u ograđeni prostor, koja se ponekad naziva i stanica za hranjenje, koja će pomoći da se rasuta hrana ili bale drže zajedno. A ako ima krov, zaštitit će hranu od vremenskih prilika.

Vrste hranilica

Postoje tri osnovne vrste hranilica. Prva opcija za ogradu je plastična hranilica u obliku zvona, u koju se stavi jedan svežanj hrane. Plastična hranilica nudi relativno jednostavno rukovanje – čak i jedna osoba može ručno staviti balu bez pomoći, ali možete koristiti i utovarivač. Ipak, budite oprezni s tom vrstom hranilice pogotovu ako imate konja sklonog češkanju grive, završit će obrijane glave. Ne događa se često, ali neke jedinke dođu u iskušenje češanja glave o rub hranilice.

Info: Konji koji će imati pristup hranilici, ma kakva ona bila, ne smiju imati ulare na glavi.

Drugi popularni tip su kvadratne metalne hranilice, koje su izrađene od pocinčanog čelika i vrlo su izdržljive. No, zbog težine koja se kreće od nekoliko stotina kilograma, zahtjevnije su za rukovanje. Hrana se u njima može pohraniti rastresito ili vezana u bale.

Treći tip predstavljaju jednostavne kružne ili ovalne hranilice bez pokrova, namijenjene kako za okrugle bale sijena tako i za rastresitu stočnu hranu. Uglavnom su izrađene od pocinčanog čelika, rijetko od plastike. Kada su postavljene na otvorenom, prikladne su za veća krda konja, koja mogu brzo konzumirati veću količinu hrane, prije no što počne gubiti kvalitetu. Vijek trajanja hranilice možete produžiti ako kružnu hranilicu stavite pod nadstrešnicu ili na nju pričvrstite dodatni krov od cerade kako ne bi padala kiša.

Savjet: Za još veću uštedu i bolju iskoristivost stočne hrane, u hranilicama možete koristiti štedne mreže. Sigurnosne mreže protežu se preko hrane i tjeraju konja da jede sporije, što potiče pravilnu probavu. Mreže također sprječavaju konje da zabadaju glave duboko u balu, čime sprječavaju gušenje, a također pomažu u održavanju čistoće hranilišta.

Što možemo ponuditi konjima?

Konje možete hraniti sijenom ili sjenažom. Kao i silaža, sjenaža je hrana koja se proizvodi fermentacijom svježe krme. Naziv sjenaža koristi se za silažu koja ima visok sadržaj suhe tvari (suha tvar treba činiti više od polovice sadržaja). Zahvaljujući procesu konzerviranja, koji se s jedne strane temelji na okolišu bez pristupa, odnosno ograničenom pristupu kisika, a s druge strane na bakterijskoj proizvodnji mliječne kiseline, smanjuje se pH vrijednost hrane - hrana postaje više kisela. Dakle, sjenaža je vrsta konzerviranja stočne hrane koja za posljedicu ima usporavanje razmnožavanja nepoželjnih vrsta bakterija i gljivica koje bi mogle ugroziti zdravlje konja.

Ne zaboravite na dopunsku hranu

Sijeno ili silaža je važan temelj, ali nije dovoljan sam po sebi. Konji također trebaju puno soli, pa je moraju moći nadoknaditi prema potrebi putem same soli. Zahtijevaju veliku količinu soli, posebno ljeti kada se jako znoje. Čak i pri malom izdržljivom opterećenju, konji gube litre znoja, a time i minerale sadržane u znoju, posebice natrij. Da bi nadoknadio natrij, konj mora uzimati desetke grama soli dnevno.

U mnogim slučajevima dobro će doći i drugi dodaci hrani. Ovisi o pojedinom konju, njegovom zdravstvenom stanju, kvaliteti krmiva i opterećenju kojem je konj izložen. Dopunska hrana, poput pivskog kvasca, ima zadatak poboljšati unos hrane i probavu, podržati reproduktivne sposobnosti i opće dobro zdravlje. Poslastice za konje sadrže i važne vitamine i minerale u kojima će vaši ljubimci posebno uživati.

Osim hrane, konji također trebaju stalan pristup čistoj vodi. Idealno je postaviti zdjelu za piće ili pojilicu blizu hranilice s krmnom hranom.

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

09.07.2025

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

08.07.2025

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

Zdravlje naših kućnih ljubimaca za nas je prioritet – bilo da se radi o zamorcu, psu ili konju. Redovitom njegom i prevencijom štitimo svoje životinjske prijatelje od raznih bolesti. Jedna od najčešćih prijetnji su paraziti, koji mogu uzrokovati kožne probleme, ali i ozbiljne unutarnje bolesti. Upravo zato važno je ne zanemarivati dehelmintizaciju i redovito koristiti antiparazitike.

Kako uzgajati perlice?

07.07.2025

Kako uzgajati perlice?

Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.