Pijetao i njegova uloga u jatu
Domaće kokoši imaju dvostruku korist, osim mesa, uzgajaju se i radi jaja, koja se mogu pripremiti u nekoliko minuta u kuhinji na više načina. Od kokošjeg mesa i jaja čovjek može opskrbiti svoj organizam visokokvalitetnim životinjskim bjelančevinama i uz to uživati u dobrom obroku.
Stoga ne čudi što je uzgoj kokoši toliko raširen. No, ona na selu nije dovoljna da pokrije svu potražnju, zbog čega su se za velike farme uzgajale posebne tovne pasmine pilića.
No, mala poljoprivreda danas doživljava renesansu i u gradovima. Ako želite držati kokoši za meso i jaja, trebate nabaviti pijetla za kokoši. Koja je njegova uloga u jatu i kako se nositi s njegovom selekcijom? Čitajte u sljedećim redovima.
Kako odabrati pravog?
Za rasplod uvijek odaberite stranog pijetla. Čak i ako ste uzgajali vlastite kokoši koje su dale lijepog pijetla, zamijenite ga s nekim drugim ili ga prodajte i nabavite nesrodnog iz drugog legla.
To ima svoju logiku, kad bi pijetao bio u srodstvu s kokošima, došlo bi do pogoršanja održivosti pilića, slabije valivosti ili drugih nepoželjnih pojava vezanih uz uzgoj kokoši.
Telo
Mužijak namijenjen rasplodu naziva se pastuh. Stoga bi trebao biti stroži pristup kada se procjenjuje zadovoljava li standard uzgoja.
Zasad bi općenito trebao ispunjavati ove uvjete, izgledati zdravo i imati:
- ravne prste
- neukršteni kljun
- ravno straga
- izvijene grudi
- pravilan greben
- kompletna zastava
- ravne režnjeve
- iskričavo oko
- žuta koža na nogama
- pravilno izraslo i obojeno perje
Priroda
Za uzgajivača je važno kako će se pijetao ponašati prema drugim kokošima. Njegova bi se priroda u tom pogledu mogla početi manifestirati za samo nekoliko tjedana. Obično u sedmom tjednu pijetao već može početi takozvano "žvakati" nakon što nađe nešto ukusno za jelo, najavljujući time ostalim kokošima da dođu jesti.
Nažalost, nemoguće je reći u tako maloj dobi kako će se pijetao ponašati prema vama. Potrebno je pričekati otprilike godinu dana, kada će se vidjeti radi li se o mirnom pijetlu, ili će prema vama biti agresivan, što se osim neželjenim kljucanjem može manifestirati i ljutitim tapkanjem iza vaših leđa.
Na kraju, ali ne manje važno, karakter daje i pasmina. Redovitim kontaktom i mirnim rukovanjem moguće je dobro pripitomiti, npr. izvornu pasminu - češku kokoš koja je prikladnija za manje hobi farme (Dráb, 2018).
Poglavar i zaštitnik
Pijetao je rođeni vođa i osigurava red u kokošinjcu. Ostale kokoši mu se prilagođavaju i kokošinjac je stoga miran. Bez pijetla, pak, može doći do borbe kokoši za imaginarnu vodeću poziciju.
Kokoš se uz njega osjeća sigurno, i to s pravom. Tijekom nepozvanog posjeta, pijetao će braniti svoje kokoši koliko može.
Pijetlovi i kokoši dio su naše kulture, a kao dio narodne književnosti njihova se ostavština prenosi s koljena na koljeno – tko se ne sjeća bajke O pijetlu i kokoši?
Međutim, za razliku od bajke u kojoj pijetao glumi škrtaca, pijetlovi su velikodušni. Ako nađu nešto ukusno za jelo, ne ustručavaju se to prijaviti drugim kokošima i podijeliti hranu s njima.
Osjemenitelj
Jedna od važnih uloga u jatu kokoši je reproduktivna uloga pijetla. Uzgajivač bi trebao odabrati zdravog kako kasnije kući ne bi donio apatičnog pijetla koji ne želi raditi svoj posao. U vezi s parenjem preporuča se da se pijetlu piljenjem zaokruže kandže kako ne bi ozlijedio kokoš tijekom parenja.
Dali ste znali?
Možda nećete vjerovati, ali preci domaće kokoši dolaze čak iz daleke Azije. U Europi su se udomaćile u 1. tisućljeću prije Krista, a zbog svoje nezamjenjive gospodarske koristi raširene su i danas.
Vir: Dráb, J., Uzgoj češke kokoši, 2018., diplomski rad, JČU, České Budějovice
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?