-800x800.jpg)
Pijetao i njegova uloga u jatu
Domaće kokoši imaju dvostruku korist, osim mesa, uzgajaju se i radi jaja, koja se mogu pripremiti u nekoliko minuta u kuhinji na više načina. Od kokošjeg mesa i jaja čovjek može opskrbiti svoj organizam visokokvalitetnim životinjskim bjelančevinama i uz to uživati u dobrom obroku.
Stoga ne čudi što je uzgoj kokoši toliko raširen. No, ona na selu nije dovoljna da pokrije svu potražnju, zbog čega su se za velike farme uzgajale posebne tovne pasmine pilića.
No, mala poljoprivreda danas doživljava renesansu i u gradovima. Ako želite držati kokoši za meso i jaja, trebate nabaviti pijetla za kokoši. Koja je njegova uloga u jatu i kako se nositi s njegovom selekcijom? Čitajte u sljedećim redovima.
Kako odabrati pravog?
Za rasplod uvijek odaberite stranog pijetla. Čak i ako ste uzgajali vlastite kokoši koje su dale lijepog pijetla, zamijenite ga s nekim drugim ili ga prodajte i nabavite nesrodnog iz drugog legla.
To ima svoju logiku, kad bi pijetao bio u srodstvu s kokošima, došlo bi do pogoršanja održivosti pilića, slabije valivosti ili drugih nepoželjnih pojava vezanih uz uzgoj kokoši.
Telo
Mužijak namijenjen rasplodu naziva se pastuh. Stoga bi trebao biti stroži pristup kada se procjenjuje zadovoljava li standard uzgoja.
Zasad bi općenito trebao ispunjavati ove uvjete, izgledati zdravo i imati:
- ravne prste
- neukršteni kljun
- ravno straga
- izvijene grudi
- pravilan greben
- kompletna zastava
- ravne režnjeve
- iskričavo oko
- žuta koža na nogama
- pravilno izraslo i obojeno perje
Priroda
Za uzgajivača je važno kako će se pijetao ponašati prema drugim kokošima. Njegova bi se priroda u tom pogledu mogla početi manifestirati za samo nekoliko tjedana. Obično u sedmom tjednu pijetao već može početi takozvano "žvakati" nakon što nađe nešto ukusno za jelo, najavljujući time ostalim kokošima da dođu jesti.
Nažalost, nemoguće je reći u tako maloj dobi kako će se pijetao ponašati prema vama. Potrebno je pričekati otprilike godinu dana, kada će se vidjeti radi li se o mirnom pijetlu, ili će prema vama biti agresivan, što se osim neželjenim kljucanjem može manifestirati i ljutitim tapkanjem iza vaših leđa.
Na kraju, ali ne manje važno, karakter daje i pasmina. Redovitim kontaktom i mirnim rukovanjem moguće je dobro pripitomiti, npr. izvornu pasminu - češku kokoš koja je prikladnija za manje hobi farme (Dráb, 2018).
Poglavar i zaštitnik
Pijetao je rođeni vođa i osigurava red u kokošinjcu. Ostale kokoši mu se prilagođavaju i kokošinjac je stoga miran. Bez pijetla, pak, može doći do borbe kokoši za imaginarnu vodeću poziciju.
Kokoš se uz njega osjeća sigurno, i to s pravom. Tijekom nepozvanog posjeta, pijetao će braniti svoje kokoši koliko može.
Pijetlovi i kokoši dio su naše kulture, a kao dio narodne književnosti njihova se ostavština prenosi s koljena na koljeno – tko se ne sjeća bajke O pijetlu i kokoši?
Međutim, za razliku od bajke u kojoj pijetao glumi škrtaca, pijetlovi su velikodušni. Ako nađu nešto ukusno za jelo, ne ustručavaju se to prijaviti drugim kokošima i podijeliti hranu s njima.
Osjemenitelj
Jedna od važnih uloga u jatu kokoši je reproduktivna uloga pijetla. Uzgajivač bi trebao odabrati zdravog kako kasnije kući ne bi donio apatičnog pijetla koji ne želi raditi svoj posao. U vezi s parenjem preporuča se da se pijetlu piljenjem zaokruže kandže kako ne bi ozlijedio kokoš tijekom parenja.
Dali ste znali?
Možda nećete vjerovati, ali preci domaće kokoši dolaze čak iz daleke Azije. U Europi su se udomaćile u 1. tisućljeću prije Krista, a zbog svoje nezamjenjive gospodarske koristi raširene su i danas.
Vir: Dráb, J., Uzgoj češke kokoši, 2018., diplomski rad, JČU, České Budějovice

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.