Mačke i mlijeko
Pavel Frček

: Pavel Frček

12.03.2025

Mačke i mlijeko

Kada se spomene mačka, mnogi je odmah zamišljaju uz zdjelicu mlijeka. Te su dvije stvari oduvijek povezivane, no to ima svojih nedostataka. Kako je zapravo?

Netolerancija na laktozu kod odraslih mačaka

Mlijeko je mačićima u prvim tjednima života jedini izvor energije. Oni u svom tankom crijevu proizvode enzim laktazu, koji razgrađuje mliječni šećer – laktozu. Tako mogu probaviti mlijeko i iskoristiti sve potrebne hranjive tvari. Kada mačić prestane piti mlijeko i pređe na čvrstu hranu, njegova crijeva smanjuju proizvodnju laktaze, pa mačka postaje netolerantna na laktozu i više je ne može probaviti. Neprobavljena laktoza prelazi u debelo crijevo, gdje fermentira. To uzrokuje povlačenje vode u crijeva i ubrzanje peristaltike, što dovodi do bolova u trbuhu, grčeva, nadutosti i proljeva. Iako odrasle mačke često vole mlijeko, bolje je izbjegavati njegovo davanje.

Što je s drugim vrstama mlijeka, osim kravljeg?

Ni s drugim vrstama mlijeka nećemo puno dobiti. Kozje mlijeko sadrži manje laktoze, ali je vrlo masno i kalorično. Ovčje mlijeko sadrži čak više laktoze od kravljeg. Sojino mlijeko sadrži mnoge druge tvari koje mačke ne mogu probaviti. Ako svojoj mački ipak želite povremeno ponuditi mlijeko, kupite joj posebno mlijeko za mačke. No, imajte na umu da se to treba smatrati poslasticom, a ne redovitim dijelom prehrane.

Što bi mačke trebale piti?

Umjesto mlijeka, mačke bi trebale piti svježu vodu, koja im je neophodna. Mačke koje jedu suhu hranu trebale bi uvijek imati dovoljno vode, jer suha hrana može dovesti do dehidracije. Ako mačka izbjegava piti vodu, možete pokušati s fontanom za vodu, koja im može biti privlačnija zbog stalnog kretanja vode.

Zaključak

Veza između mačaka i mlijeka više je mit nego stvarnost. Mlijeko nije prirodna hrana za mačke i može izazvati probavne smetnje. Umjesto mlijeka, mačke trebaju kvalitetnu hranu i dovoljno svježe vode. Ako im želite pružiti neku tekuću poslasticu, izaberite proizvode namijenjene baš njima, bez laktoze. Tako ćete izbjeći mnoge probleme.

7 savjeta za proljetno održavanje pašnjaka

30.04.2025

7 savjeta za proljetno održavanje pašnjaka

Ispravna proljetna njega pašnjaka ključna je za osiguranje kvalitetne i hranjive ispaše tijekom cijele sezone. U ovom ćemo članku pogledati glavne korake koje bi svaki stočar trebao poduzeti prije početka ispašne sezone.

Ogrlica ili orma – što je bolje za psa?

29.04.2025

Ogrlica ili orma – što je bolje za psa?

Na tržištu postoji mnogo različitih vrsta ormi i ogrlica. No kako znati koja je najbolja za vašeg ljubimca? Pogledajmo zajedno!

Kako izgleda pčelarska godina?

29.04.2025

Kako izgleda pčelarska godina?

Rad pčelara ovisi o prirodi – o vremenskim prilikama, temperaturi i prije svega o dostupnosti prirodnih izvora pčelinje hrane. Stoga je ključno pratiti godišnji ciklus koji uključuje cvjetanje tzv. vodećih biljaka. Svako razdoblje ima svoje specifične zahtjeve za njegu pčelinjih zajednica. Pčelarsku godinu moguće je podijeliti u sedam osnovnih razdoblja, pri čemu svako od njih zahtijeva konkretne postupke i mjere. Pogledajmo ih zajedno.