Lišće - grabljati ili ne grabljati?

: Luboš Burda

24.11.2023

Lišće - grabljati ili ne grabljati?

S dolaskom jeseni dolazi i dilema grabljati lišće ili ne. Ne samo da se mi bavimo ovim pitanjem svake godine, nego i mnogi drugi vrtlari, čija se mišljenja često razlikuju. Dođite i uvjerite se koje su mogućnosti.

Godišnje muke s hrpom lišća

Svaki vrtlar zamišlja nepregledne naslage lišća koje mora obraditi dok priprema vrt za zimu. I zato bi najradije ostavio sve kako je priroda uredila. Ali bi li to bila dobra odluka?


Počnimo sa situacijom u kojoj sve pustimo da leži netaknuto. Lišće je opalo, zima dolazi, a lišće još uvijek leži kako je priroda uredila. Pod njegovim pokrovom počinju se odvijati procesi tijekom kojih lišće zadržava vlagu u tlu i štiti ga od smrzavanja. Istodobno se oslobađaju vitamini i druge važne tvari koje pomažu pri gnojidbi travnjaka. Na taj način možemo spriječiti i korove koji inače pokušavaju rasti na neželjenim mjestima. Zimi u lišću svoj dom mogu pronaći kukci, ličinke i gusjenice leptira, ali i razne štetočine i bolesti koje nakon zime mogu napasti naše biljke. U proljeće se cijela priroda počinje buditi i veselimo se rascvjetanom vrtu, zelenim stablima, ali i prekrasnom zelenom i zdravom travnjaku. Nažalost, često ćemo se susresti s mokrim lišćem koje će tvoriti trulu masu koju ćemo vrlo teško skupiti, a na kraju ćemo otkriti travnjak ispod kojeg zbog nedostatka svjetla ostaju samo prazni dijelovi.


A kako izgleda druga verzija priče? Sve je lišće već otpalo i bacamo se na pošteno grabljenje. Lišće ili spaljujemo ili odvozimo na biootpad. U proljeće nas čeka travnjak bez posla, već spreman za sljedeću vegetaciju. Možemo mu pomoći sa supstratom za travnjak koji će poboljšati kvalitetu tla.


A kako spojiti ove dvije aktivnosti? Grabljajte lišće, za lakši rad koristite puhalice ili usisavače kako se travnjak ne bi opterećivao tijekom zime, ali nemojte ga paliti ili odvoziti na biootpad. To može biti prikladna pomoć pri kompostiranju. Za kompost je prikladno lišće bilo kojih voćaka, ukrasnog grmlja ili, primjerice, javora, koje se brzo raspada. Nasuprot tome, kod oraha i hrasta uočen je sporiji proces razgradnje. Može se koristiti i kao malč za korijenje drveća ili osjetljivijeg grmlja, ali se estetska funkcija bolje osigurava malčiranjem s korom.

Kretanja na svježem zraku nikad dosta

Iako kopanje nije baš popularna aktivnost, vrijedi odvojiti vrijeme. Bit ćemo nagrađeni prekrasnim travnjakom i kretanjem na svježem zraku kojeg nažalost posljednjih godina imamo sve manje.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.