Lišće - grabljati ili ne grabljati?

: Luboš Burda

24.11.2023

Lišće - grabljati ili ne grabljati?

S dolaskom jeseni dolazi i dilema grabljati lišće ili ne. Ne samo da se mi bavimo ovim pitanjem svake godine, nego i mnogi drugi vrtlari, čija se mišljenja često razlikuju. Dođite i uvjerite se koje su mogućnosti.

Godišnje muke s hrpom lišća

Svaki vrtlar zamišlja nepregledne naslage lišća koje mora obraditi dok priprema vrt za zimu. I zato bi najradije ostavio sve kako je priroda uredila. Ali bi li to bila dobra odluka?


Počnimo sa situacijom u kojoj sve pustimo da leži netaknuto. Lišće je opalo, zima dolazi, a lišće još uvijek leži kako je priroda uredila. Pod njegovim pokrovom počinju se odvijati procesi tijekom kojih lišće zadržava vlagu u tlu i štiti ga od smrzavanja. Istodobno se oslobađaju vitamini i druge važne tvari koje pomažu pri gnojidbi travnjaka. Na taj način možemo spriječiti i korove koji inače pokušavaju rasti na neželjenim mjestima. Zimi u lišću svoj dom mogu pronaći kukci, ličinke i gusjenice leptira, ali i razne štetočine i bolesti koje nakon zime mogu napasti naše biljke. U proljeće se cijela priroda počinje buditi i veselimo se rascvjetanom vrtu, zelenim stablima, ali i prekrasnom zelenom i zdravom travnjaku. Nažalost, često ćemo se susresti s mokrim lišćem koje će tvoriti trulu masu koju ćemo vrlo teško skupiti, a na kraju ćemo otkriti travnjak ispod kojeg zbog nedostatka svjetla ostaju samo prazni dijelovi.


A kako izgleda druga verzija priče? Sve je lišće već otpalo i bacamo se na pošteno grabljenje. Lišće ili spaljujemo ili odvozimo na biootpad. U proljeće nas čeka travnjak bez posla, već spreman za sljedeću vegetaciju. Možemo mu pomoći sa supstratom za travnjak koji će poboljšati kvalitetu tla.


A kako spojiti ove dvije aktivnosti? Grabljajte lišće, za lakši rad koristite puhalice ili usisavače kako se travnjak ne bi opterećivao tijekom zime, ali nemojte ga paliti ili odvoziti na biootpad. To može biti prikladna pomoć pri kompostiranju. Za kompost je prikladno lišće bilo kojih voćaka, ukrasnog grmlja ili, primjerice, javora, koje se brzo raspada. Nasuprot tome, kod oraha i hrasta uočen je sporiji proces razgradnje. Može se koristiti i kao malč za korijenje drveća ili osjetljivijeg grmlja, ali se estetska funkcija bolje osigurava malčiranjem s korom.

Kretanja na svježem zraku nikad dosta

Iako kopanje nije baš popularna aktivnost, vrijedi odvojiti vrijeme. Bit ćemo nagrađeni prekrasnim travnjakom i kretanjem na svježem zraku kojeg nažalost posljednjih godina imamo sve manje.

Kako pripremiti kuniće za zimu?

19.11.2024

Kako pripremiti kuniće za zimu?

Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.

Može li pas imati kosti?

15.11.2024

Može li pas imati kosti?

Vjerojatno ste čuli da psi  ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.

Kako zaštititi pseće šape zimi?

13.11.2024

Kako zaštititi pseće šape zimi?

Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji  U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?


NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.