Koje ptice sele zimi?
Pavel Frček

: Pavel Frček

20.01.2025

Koje ptice sele zimi?

Iako zime u našim krajevima nisu previše surove, priroda se pažljivo priprema za njihov dolazak. Drveće odbacuje lišće kako bi sačuvalo dragocjene hranjive tvari, a životinje također ne zaostaju. Neke od njih nakupljaju masne zalihe, druge skupljaju hranu poput oraha, šišarki, sjemenki i plodova ukrasnog ili voćnog drveća. Neke životinje zimu provode u hibernaciji, dok se druge sele u toplije krajeve. Ove godišnje migracije u potrazi za suncem često podrazumijevaju prelazak stotina tisuća kilometara.


Znate li koje ptice pripadaju ovoj „godišnjoj skupini turista“? Pogledajmo neke od najpoznatijih!

Lastavice, piljci i čiope

Ove tri vrste ptica često se miješaju zbog sličnog izgleda, što ih čini teškim za razlikovanje. No, osim izgleda, zajedničko im je i to što pripadaju skupini ptica kukcojeda i sele se sve do subsaharske Afrike. U proljeće se vraćaju kako bi izgradile gnijezda i podigle mlade.

Rode

Tijekom jeseni rode često možemo vidjeti u velikim jatima kako love glodavce. No, ubrzo nakon toga nestaju – čim nakupe dovoljne masne zalihe, odlaze na jug.

Zahvaljujući prstenovanju mladih roda, znamo da većina njih iz naših krajeva odlazi prema jugoistoku, preko Mađarske, Rumunjske i Bugarske do Turske, a zatim preko Izraela nastavlja prema Africi. Neke rode idu još dalje i zimu provode u Južnoafričkoj Republici.

Drozdovi i čvorci

Ove pjevajuće ptice sele se na kraće razdoblje u usporedbi s drugim vrstama. Njihov odlazak teško je ne primijetiti. Posebno čvorci lete u velikim jatima koja se kreću u savršenoj sinkronizaciji, a možete ih vidjeti tijekom jesenskih večeri. Obje vrste sele u studenom, a vraćaju se već krajem veljače ili početkom ožujka. Kraće selidbe znače i kraće udaljenosti – drozdovi i čvorci zimu provode na području Sredozemnog mora, a nakon tri mjeseca odmora vraćaju se k nama.

Divlje patke

Možda niste primijetili, ali tijekom jeseni „naše“ patke sele se na obale Španjolske i Francuske. Njihova mjesta zauzimaju patke sa Sibira, za koje je zima u srednjoj Europi poput ljetnih praznika.

Razlike između „naših“ i „sjevernih“ pataka su neznatne, pa nam se čini da ih uvijek ima jednako mnogo, ako ne i više. Znanstvenici su primijetili da su zbog blažih zima patke postale lijene, pa ne odlaze sve na zimovanje.

Poljski ševa

Sličan „izdržljivac“ je poljski ševa. Ova mala ptica ne voli prelaziti velike udaljenosti i ostaje kod kuće ako su zime blage. Zimu provodi u gnijezdima od trave i lišća skrivenim u gustim grmovima na rubovima polja.

Zanimljivo je da je ljeti ševa gotovo isključivo kukcojed, dok se zimi zadovoljava biljnom hranom poput sjemenki, bobica i ostataka lišća. Nažalost, njihov broj posljednjih godina stalno opada, a prijeti im i izumiranje.

Pomoć pticama zimi

Ne zaboravimo da mnoge vrste ptica ostaju s nama čak i tijekom hladnih zima. Možete im pomoći da prebrode ovo izazovno razdoblje! Dovoljno je nabaviti hranilicu i redovito je puniti. Ako se pitate gdje je postaviti i što staviti u nju, pročitajte naš članak „Hrana za ptice na otvorenom ili što staviti u hranilicu“. Na proljeće će vam se ptice odužiti ne samo pjevom, već i borbom protiv raznih štetnika u vašem vrtu.

Kako postaviti akvarij?

15.04.2025

Kako postaviti akvarij?

Vlastiti akvarij nije samo lijep ukras, već i pravi komadić prirode koji unosi mir i harmoniju u naš dom. Promatranje šarenih ribica, nježno njihanje biljaka i tiho šuštanje vode dokazano imaju umirujući učinak na um. Ako te također privlači ideja stvaranja vlastitog vodenog svijeta, pripremili smo jednostavan vodič kako započeti.

Kako obraditi vunu?

07.04.2025

Kako obraditi vunu?

Ručna obrada vune ima dugu tradiciju. Riječ je o izuzetnom materijalu s odličnim svojstvima. No prije nego što vuna postane, primjerice, džemper, mora proći dugi put raznih obrada. Koji su to koraci?

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.