

: Pavel Frček
07.04.2025
Kako obraditi vunu?
Ručna obrada vune ima dugu tradiciju. Riječ je o izuzetnom materijalu s odličnim svojstvima. No prije nego što vuna postane, primjerice, džemper, mora proći dugi put raznih obrada. Koji su to koraci?
Šišanje i sortiranje
Ovo je prvi i najvažniji korak. Bez njega ne bismo imali nikakvu vunu. Kada ovcama naraste dovoljno duga dlaka, dolazi vrijeme za šišanje. Uglavnom se šišanje provodi u proljeće ili na jesen. Poželjno je da to učini stručnjak koji će posao obaviti precizno i s obzirom na sigurnost ovce. Sljedeći korak je sortiranje vune prema kvaliteti. Najčešće se najkvalitetnija vuna nalazi u području leđa.
Pranje
Nakon šišanja imamo sirovu runu koju moramo očistiti i pripremiti. Pažljivo pregledavamo svaki komad i uklanjamo onečišćena mjesta. Zatim runo potapamo u mlaku vodu i idealno ostavimo da se namače nekoliko dana. Temperatura se ne smije naglo mijenjati jer bi zbog toga vuna mogla filcati – stoga ćemo u svakom koraku koristiti vodu iste ili slične temperature. Za bolje čišćenje možemo runo oprati i u posebnom deterdžentu namijenjenom upravo za to. Oprano runo bez većih nečistoća još nekoliko puta isperemo u čistoj vodi. Raširimo ga i ostavimo da se potpuno osuši. Ako želimo vunu obrađivati ručno, preporučuje se razvrstati je prema kvaliteti i u manje dijelove. To će nam omogućiti lakšu manipulaciju.
Češljanje
Kada imamo runo koje je lijepo bijelo i mekano na dodir, to znači da je suho. Sada ćemo raščešljati pojedine pramenove. U tu svrhu koristimo tehniku češljanja i raščešljavanja. Metoda raščešljavanja podrazumijeva razdvajanje vlakana pomoću oštrih zubaca, pri čemu se uklanjaju nečistoće i vlakna se ravnaju. Ova metoda je brža, ali postoji rizik od oštećenja vlakana. Druga varijanta je češljanje. Riječ je o nježnijoj metodi u kojoj se koriste četke ili bubnjaste češaljke. Tako nastali češanci mogu se dalje bojati (dok su mokri) ili filcati.
Bojanje vune
Vunu možemo bojati prirodnim ili kemijskim bojama. Prije toga je, međutim, potrebno pročitati i pridržavati se uputa. Preporučuje se korištenje posebne opreme namijenjene samo za tu svrhu. Prekrasne nijanse mogu se postići i uporabom prirodnih materijala poput biljaka ili obojenih plodova. Nakon bojanja vunu ispiremo sve dok ne prestane puštati boju. I ovdje pazimo da ne dođe do filcanja zbog neodgovarajuće temperature vode.
Predenje
Ovo je završna faza prije dobivanja vlastite pređe za daljnju uporabu. Idealno stanje vune postižemo temeljitim češljanjem – tako će vlakna biti lijepo zaglađena i usmjerena u jednom smjeru. Samo predenje može se izvoditi na kolovratima. Danas postoje moderni modeli koji znatno olakšavaju posao i često nude bolje rezultate. Razlikujemo dvije vrste kolovrata prema načinu zatezanja vune – s odvojivom remenicom ili s kočnicom. Na početku pripremimo komadić pređe na kalemu, na kraj pređe priložimo početak češljane vune i zavrtimo kolo. Vlakna vune se tako namotavaju na pripremljenu pređu. Stalno moramo držati češljanu vunu i kontrolirati njezinu debljinu. Kada osjetimo da je dovoljno ispredena, popuštamo i puštamo da se dio pređe namota na kalem.
Fiksacija
Fiksaciju provodimo kada želimo dobiti jednostruku pređu. Našu pređu smotamo i na nekoliko minuta potopimo u kipuću vodu. Tijekom sušenja na donji kraj pričvrstimo uteg kako bi se vlakno ispravilo.

23.04.2025
Što je stereotipno ponašanje kod životinja?
Stereotipno ponašanje kod životinja, poznato i kao stereotipija, karakteriziraju ponavljajući, naizgled besciljni ili ritualizirani pokreti ili ponašanja koje životinje često pokazuju u okruženju koje ne zadovoljava njihove prirodne potrebe. U sljedećem tekstu pobliže ćemo objasniti ovu pojavu.

22.04.2025
Destruktivno grebanje kod mačaka
Destruktivno grebanje čest je problem s kojim se suočavaju mnogi vlasnici mačaka. Može dovesti do oštećenja namještaja, tapeta i drugih predmeta u kućanstvu, što može značajno narušiti kvalitetu života. U ovom ćemo se tekstu osvrnuti na uzroke, rješenja i prevenciju tog ponašanja.

15.04.2025
Kako postaviti akvarij?
Vlastiti akvarij nije samo lijep ukras, već i pravi komadić prirode koji unosi mir i harmoniju u naš dom. Promatranje šarenih ribica, nježno njihanje biljaka i tiho šuštanje vode dokazano imaju umirujući učinak na um. Ako te također privlači ideja stvaranja vlastitog vodenog svijeta, pripremili smo jednostavan vodič kako započeti.