Kako obraditi vunu?
Pavel Frček

: Pavel Frček

07.04.2025

Kako obraditi vunu?

Ručna obrada vune ima dugu tradiciju. Riječ je o izuzetnom materijalu s odličnim svojstvima. No prije nego što vuna postane, primjerice, džemper, mora proći dugi put raznih obrada. Koji su to koraci?

Šišanje i sortiranje

Ovo je prvi i najvažniji korak. Bez njega ne bismo imali nikakvu vunu. Kada ovcama naraste dovoljno duga dlaka, dolazi vrijeme za šišanje. Uglavnom se šišanje provodi u proljeće ili na jesen. Poželjno je da to učini stručnjak koji će posao obaviti precizno i s obzirom na sigurnost ovce. Sljedeći korak je sortiranje vune prema kvaliteti. Najčešće se najkvalitetnija vuna nalazi u području leđa.

Pranje

Nakon šišanja imamo sirovu runu koju moramo očistiti i pripremiti. Pažljivo pregledavamo svaki komad i uklanjamo onečišćena mjesta. Zatim runo potapamo u mlaku vodu i idealno ostavimo da se namače nekoliko dana. Temperatura se ne smije naglo mijenjati jer bi zbog toga vuna mogla filcati – stoga ćemo u svakom koraku koristiti vodu iste ili slične temperature. Za bolje čišćenje možemo runo oprati i u posebnom deterdžentu namijenjenom upravo za to. Oprano runo bez većih nečistoća još nekoliko puta isperemo u čistoj vodi. Raširimo ga i ostavimo da se potpuno osuši. Ako želimo vunu obrađivati ručno, preporučuje se razvrstati je prema kvaliteti i u manje dijelove. To će nam omogućiti lakšu manipulaciju.

Češljanje

Kada imamo runo koje je lijepo bijelo i mekano na dodir, to znači da je suho. Sada ćemo raščešljati pojedine pramenove. U tu svrhu koristimo tehniku češljanja i raščešljavanja. Metoda raščešljavanja podrazumijeva razdvajanje vlakana pomoću oštrih zubaca, pri čemu se uklanjaju nečistoće i vlakna se ravnaju. Ova metoda je brža, ali postoji rizik od oštećenja vlakana. Druga varijanta je češljanje. Riječ je o nježnijoj metodi u kojoj se koriste četke ili bubnjaste češaljke. Tako nastali češanci mogu se dalje bojati (dok su mokri) ili filcati.

Bojanje vune

Vunu možemo bojati prirodnim ili kemijskim bojama. Prije toga je, međutim, potrebno pročitati i pridržavati se uputa. Preporučuje se korištenje posebne opreme namijenjene samo za tu svrhu. Prekrasne nijanse mogu se postići i uporabom prirodnih materijala poput biljaka ili obojenih plodova. Nakon bojanja vunu ispiremo sve dok ne prestane puštati boju. I ovdje pazimo da ne dođe do filcanja zbog neodgovarajuće temperature vode.

Predenje

Ovo je završna faza prije dobivanja vlastite pređe za daljnju uporabu. Idealno stanje vune postižemo temeljitim češljanjem – tako će vlakna biti lijepo zaglađena i usmjerena u jednom smjeru. Samo predenje može se izvoditi na kolovratima. Danas postoje moderni modeli koji znatno olakšavaju posao i često nude bolje rezultate. Razlikujemo dvije vrste kolovrata prema načinu zatezanja vune – s odvojivom remenicom ili s kočnicom. Na početku pripremimo komadić pređe na kalemu, na kraj pređe priložimo početak češljane vune i zavrtimo kolo. Vlakna vune se tako namotavaju na pripremljenu pređu. Stalno moramo držati češljanu vunu i kontrolirati njezinu debljinu. Kada osjetimo da je dovoljno ispredena, popuštamo i puštamo da se dio pređe namota na kalem.

Fiksacija

Fiksaciju provodimo kada želimo dobiti jednostruku pređu. Našu pređu smotamo i na nekoliko minuta potopimo u kipuću vodu. Tijekom sušenja na donji kraj pričvrstimo uteg kako bi se vlakno ispravilo.

Kako obraditi vunu?

07.04.2025

Kako obraditi vunu?

Ručna obrada vune ima dugu tradiciju. Riječ je o izuzetnom materijalu s odličnim svojstvima. No prije nego što vuna postane, primjerice, džemper, mora proći dugi put raznih obrada. Koji su to koraci?

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.