Kako naučiti kokoš da ide u kokošinjac
Donijeli ste kući nove kokoši i ne znate kako ih naučiti da idu u kokošinjac? Postoje razni mitovi o držanju zatvorenih u kokošinjcu tri dana i to je riješeno. Međutim, to nije potrebno i općenito ne preporučujemo ovaj postupak. Kokoši su vrlo inteligentne i znaju što je najbolje za njih. Dovoljno je da im sve pokažete nekoliko puta, dobro pripremite kokošinjac i pobijedili ste. Dođite i pogledajte s nama kako naučiti kokoši ići u kokošinjc.
Dobra priprema je osnova
Nemojte odgađati i dobro pripremite nastambu za kokoši prije kupnje. Poslije će cijeniti siguran i ugodan prostor i rado će mu se vraćati. Kokošinjac služi kao zaštićeno mjesto u koje nijedan grabežljivac ne može ući, stoga ga osigurajte kao i ispust oko kokošinjca.
Što učiniti nakon dolaska?
Po dolasku pokažite kokošima njihov dom i prebacite ih u kokošinjac. Dovoljna količina vode i hrane se podrazumijeva. Ovaj element ne treba zanemariti, pomoći će im da se priviknu na novu sredinu. Možete ih držati u kokošinjcu jedan dan kako bi znale svoje sigurno mjesto. Možda se u početku neće htjeti penjati na prečke jer im je to nepoznato, ali postupno će shvatiti da je to prirodnije. Sljedećeg jutra otvorite kokošinjac i pustite kokoši da odluče kada žele istražiti van. A kako navečer naučiti kokoši u kokošinjac? Zapravo, nema šanse, kad padne mrak već će se polako poredati u kokošinjcu koji već smatraju svojim domom.
Nikada ne prezirite hranu
Ako ste kokoši pustili na šire područje i trebate ih tjerati natrag, često je to mala gnjavaža. Kako naučiti kokoši ići u kokošinjac ako stvarno vole pasti na velikom području? Možete ih privući s hranom. Pripremite im poslastice koje ćete im pokazati i vjerujte da neće trčati za vama. Primjerice, tjestenina ili pšenica izvrsni su međuobroci. S vremenom će se naviknuti čak i na običan zvuk koji proizvodi npr. limenka žita i to će im biti jasan znak. U isto vrijeme, nikada ne bi trebalo nedostajati vode i zaliha hrane izravno u kokošinjcu ili u njegovoj blizini. Oni bi trebali imati pristup ovom području tijekom cijelog dana.
Što ako ne uspije?
Mnogo je razloga zašto se kokoš ne želi vratiti u kokošinjac, a naš članak o tome kako naučiti kokoš da ide u kokošinjac izgleda će propasti. Uglavnom je to zato što kokošima nešto nedostaje ili se ne osjećaju sigurno. Moguće je da ih je neka životinja preplašila, muče je paraziti u kokošinjcu ili su postale žrtve maltretiranja drugih kokoši. Promatrajte njihovo ponašanje i ako je potrebno ne oklijevajte posjetiti veterinara.
I to je sve
Općenito, kokoši su dovoljno pametne da same pronađu put do sigurnog doma. Na vama je da im pokažete put i pripremite dobre uvjete. Pa, idemo!
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?