
Kako naučiti kokoš da ide u kokošinjac
Donijeli ste kući nove kokoši i ne znate kako ih naučiti da idu u kokošinjac? Postoje razni mitovi o držanju zatvorenih u kokošinjcu tri dana i to je riješeno. Međutim, to nije potrebno i općenito ne preporučujemo ovaj postupak. Kokoši su vrlo inteligentne i znaju što je najbolje za njih. Dovoljno je da im sve pokažete nekoliko puta, dobro pripremite kokošinjac i pobijedili ste. Dođite i pogledajte s nama kako naučiti kokoši ići u kokošinjc.
Dobra priprema je osnova
Nemojte odgađati i dobro pripremite nastambu za kokoši prije kupnje. Poslije će cijeniti siguran i ugodan prostor i rado će mu se vraćati. Kokošinjac služi kao zaštićeno mjesto u koje nijedan grabežljivac ne može ući, stoga ga osigurajte kao i ispust oko kokošinjca.
Što učiniti nakon dolaska?
Po dolasku pokažite kokošima njihov dom i prebacite ih u kokošinjac. Dovoljna količina vode i hrane se podrazumijeva. Ovaj element ne treba zanemariti, pomoći će im da se priviknu na novu sredinu. Možete ih držati u kokošinjcu jedan dan kako bi znale svoje sigurno mjesto. Možda se u početku neće htjeti penjati na prečke jer im je to nepoznato, ali postupno će shvatiti da je to prirodnije. Sljedećeg jutra otvorite kokošinjac i pustite kokoši da odluče kada žele istražiti van. A kako navečer naučiti kokoši u kokošinjac? Zapravo, nema šanse, kad padne mrak već će se polako poredati u kokošinjcu koji već smatraju svojim domom.
Nikada ne prezirite hranu
Ako ste kokoši pustili na šire područje i trebate ih tjerati natrag, često je to mala gnjavaža. Kako naučiti kokoši ići u kokošinjac ako stvarno vole pasti na velikom području? Možete ih privući s hranom. Pripremite im poslastice koje ćete im pokazati i vjerujte da neće trčati za vama. Primjerice, tjestenina ili pšenica izvrsni su međuobroci. S vremenom će se naviknuti čak i na običan zvuk koji proizvodi npr. limenka žita i to će im biti jasan znak. U isto vrijeme, nikada ne bi trebalo nedostajati vode i zaliha hrane izravno u kokošinjcu ili u njegovoj blizini. Oni bi trebali imati pristup ovom području tijekom cijelog dana.
Što ako ne uspije?
Mnogo je razloga zašto se kokoš ne želi vratiti u kokošinjac, a naš članak o tome kako naučiti kokoš da ide u kokošinjac izgleda će propasti. Uglavnom je to zato što kokošima nešto nedostaje ili se ne osjećaju sigurno. Moguće je da ih je neka životinja preplašila, muče je paraziti u kokošinjcu ili su postale žrtve maltretiranja drugih kokoši. Promatrajte njihovo ponašanje i ako je potrebno ne oklijevajte posjetiti veterinara.
I to je sve
Općenito, kokoši su dovoljno pametne da same pronađu put do sigurnog doma. Na vama je da im pokažete put i pripremite dobre uvjete. Pa, idemo!

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.