

: Pavel Frček
10.05.2024
Kako izgleda životni ciklus kokoši?
Kokoši su izvrsni pomagači, ali i fascinantna stvorenja. Tijekom svog života prolaze kroz nekoliko faza koje bi vi kao uzgajivači trebali biti savršeno upoznati. Pa kako izgleda njihov život?
Starost kokoši
Prosječna starost kokoši je oko četiri godine. No, životni vijek ovisi o pasmini, a prije svega o uvjetima uzgoja. Ako sve bude u redu, perad ima sve što joj je potrebno, može živjeti i do deset godina. Kokoši možete produljiti život kvalitetnom i uravnoteženom ishranom, pravilnom njegom i dovoljno prostora za trčanje.
Izlijeganje
Životni put kokoši počinje u jajetu. Jaje se inkubira otprilike 21 dan. Tijekom tog razdoblja potrebno je pažljivo pratiti temperaturu i vlažnost kako bi se osigurao pravilan razvoj embrija. Nakon razdoblja inkubacije možemo se veseliti izlijeganju pilića.
Pilence
Kad se kokoši izlegu, pile u potpunosti ovisi o majčinoj njezi. Treba mu toplo okruženje, koje mu osigurava kokoš pod njegovim krilima, i redovito hranjenje. Pilići su vrlo ranjivi i zahtijevaju pažljivu njegu kako bi preživjeli prve tjedne života.
Rast i razvoj
U prvim tjednima života dolazi do brzog rasta i razvoja pilića. Nakon dva do tri mjeseca dovoljno se operu, odrastu i postupno postaju odrasli.
Zrelost
Kokoš postaje odrasla osoba kada snese prvo jaje. U tom trenutku već možemo govoriti o kokoši kao nesilici. Spolnu zrelost postiže oko 20. tjedna života. Međutim, to može varirati ovisno o pasmini. Prva jaja mogu biti manja i nepravilna, ali s vremenom će se proizvodnja poboljšati i stabilizirati. Odrasle kokoši već su u stanju brinuti se same za sebe.
Nesivost
U najproduktivnijem razdoblju, odnosno u prvoj godini nesivosti, kokoš može snijeti do jedno jaje dnevno. Na polaganje jaja mogu utjecati različiti čimbenici kao što su osvjetljenje, kvaliteta hrane, genetska predispozicija i godišnje doba. Pravilna briga o kokošima i osiguravanje optimalnih uvjeta mogu dovesti do dugog i stabilnog razdoblja nošenja jaja.
Dob
Kako kokoš stari, njena proizvodnja jaja opada. U većini slučajeva odrasla nesilica nosi dvije do tri godine. U tom razdoblju uzgajivači često odlučuju što dalje. Bilo da pustite kokoš da živi prirodno, ili promijenite uzgoj i dobijete nove mlade jedinke koje će biti produktivne.
Zanimljive činjenice o kokošima
Znate li čime zanimljivim stvarima obiluju stariji kokošinjci? Na primjer, zbog velikih hormonalnih promjena, neki pilići mijenjaju svoju narav i zapravo donekle svoj identitet. Često se dogodi da se počne ponašati kao pijetao. Imate li ih više kod kuće, među njima se može početi kuhati.
Pile prolazi kroz mnogo različitih faza u svom životu, od izlijeganja do starosti. Uz pravilnu njegu, uključujući kvalitetnu hranu, dovoljno prostora i odgovarajuće uvjete, pomoći ćete joj da živi dug i sretan život. Razumijevanje ovih faza ključ je uspješnog uzgoja i maksimiziranja njihovog potencijala.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.