Zašto je lizanje važno za konje i koje vrste lizalica postoje?
Pavel Frček

: Pavel Frček

29.03.2023

Zašto je lizanje važno za konje i koje vrste lizalica postoje?

Brojni minerali poput natrija, klora, kalcija, magnezija ili fosfora ne smiju nedostajati u prehrani nijednog konja. Budući da prirodni sastav trave ili sijena ne može zadovoljiti potrebe konja u tom pogledu, ove tvari im se moraju osigurati u drugom obliku. Lizanje je praktičan i učinkovit način unosa minerala u tijelo konja. Zahvaljujući lizanju, konji mogu kontinuirano nadoknađivati ​​razinu manjkavih mineralnih tvari, što doprinosi očuvanju njihovog zdravlja i pravilnom tijeku čitavog niza procesa u tijelu. Dovoljan unos minerala, primjerice, pomaže spriječiti dehidraciju, smanjiti rizik od grčeva ili spriječiti umor mišića te podržava reproduktivne sposobnosti. Osim minerala, neke lizalice su i izvor jednako važnih vitamina.

Vrste lizalica za konje

Postoji mnogo različitih vrsta lizalica za konje koje možete izabrati. Možete odabrati slanu lizalicu, univerzalnu mineralnu lizalicu ili specijaliziranu mineralnu lizalicu, ovisno o tome što vaši konji trebaju. Pogledajte odabrane vrste lizalica za konje.

Sol lizalica

Za nadopunjavanje natrija i klora koristi se takozvana solna lizalica koja se proizvodi od čiste soli bez primjesa minerala. Konji bi uvijek trebali imati na raspolaganju solne lizalice. Alternativa slanoj lizalici napravljenom od čiste kamene ili vakuumske soli je himalajska solna lizalica koja sadrži niz drugih minerala u tragovima.

Mineralna lizalica

Sol je također osnova mineralnih lizalica za konje. Suplementiranje mineralnim tvarima, međutim, podiže sposobnosti mineralnog lizanja na višu razinu. Ovisno o sadržaju različitih mineralnih tvari, može učinkovito riješiti, primjerice, metaboličke poremećaje, nekvalitetno krzno, lomljivost kopita, oslabljenu reproduktivnu sposobnost ili probleme s mišićima. Upravo su mineralna lizala obično dostupna s različitim okusima, zahvaljujući kojima možete konjima priuštiti ukusniju i raznovrsniju prehranu na pašnjaku i u staji. Lizalice često imaju voćni okus ili mogu sadržavati melasu za slatki okus (mineralne melase).

Mineralne lizalice s biotinom

Biotin, koji se može dodati mineralnoj lizalici, blagotvorno djeluje na strukturu i čvrstoću kopita jer potpomaže stvaranje keratina – rožine. Također doprinosi dobrom zdravlju dlake i kože te jača imunitet.

Mineralna probiotička lizalica

Mineralna probiotička lizalica sadrži živi kvasac i blagotvorno djeluje na probavni i imunološki sustav. Živi kvasac pomaže u boljoj probavljivosti vlakana iz sijena i slame. Isplati se koristiti posebno pri prijelazu s paše na hranidbu sijenom ili slamom radi sprječavanja proljeva.

Biljna lizalica

Biljna lizalica je specijalno mineralno lizalo obogaćeno biljnom mješavinom. Zahvaljujući svom sastavu može ojačati crijevnu stijenku i stvoriti nepovoljno okruženje za sve endoparazite. Uz njegovu pomoć može se produžiti interval redovite dehelmintizacije.

Mineralne tvari u lizalicama za konje

Mnogo važnih minerala pojavljuje se u lizalicama za konje i svaki ima svoje značenje. Povećanu potrebu za određenim mineralom možete prepoznati po zdravstvenim problemima konja, bilo da se radi o fizičkom problemu ili njegovom nestandardnom ponašanju, primjerice razdražljivosti. U sljedećem pregledu pronaći ćete važnost minerala za zdravlje konja.


  • Natrij – Natrij, koji u soli (a samim tim i u čistoj soli) ima težinski udio od oko 39%, pridonosi održavanju stabilnosti unutarnje sredine organizma, posebno vodeći računa o održavanju ravnoteže tekućina unutar stanica i u međustaničnim prostorima. Kvaliteta prijenosa živčanih impulsa također ovisi o natriju i značajno je uključen u nesmetano funkcioniranje mišića.

  • Klor – Klor, drugi osnovni sastojak soli, također je vrlo važan. Klor je u obliku klorovodične kiseline neizostavan dio želučanih sokova i tako pomaže osigurati optimalno okruženje za pravilan rad probavnih enzima. Dobra probava omogućuje bolje korištenje potencijala hrane, klor uglavnom podržava sposobnost probave proteina.

  • Kalcij – Kalcij ima značajnu ulogu u izgradnji koštanog tkiva. Nedostatak kalcija može dovesti do bolesti kostura i zglobova ili deformacije kostiju, a može dovesti i do osteoporoze.

  • Magnezij – Magnezij utječe na stotine reakcija koje se odvijaju u tijelu konja. Ima temeljni učinak na funkciju mišićnog i živčanog tkiva. Također pomaže u održavanju normalne razine šećera u krvi i pravilnoj cirkulaciji te doprinosi sintezi proteina u tijelu, što je važno za zaštitu, rast i regeneraciju tkiva. Optimalna razina magnezija pozitivno djeluje i na psihu konja - smanjuje njihovu razdražljivost.

  • Fosfor – Zajedno s kalcijem, fosfor je važan čimbenik u formiranju kostiju i zuba. Nedostatak fosfora je mogući uzrok gubitka apetita, što pak dovodi do gubitka težine ili neplodnosti.

  • Cink – Cink je relativno čest element s manjkom kod konja. Svakako ga nije dobro zanemariti, jer nedostatak cinka može dovesti do povećane krhkosti kopita, lošeg stanja dlake bez sjaja ili nemogućnosti učinkovitog izlučivanja toksina iz tijela. Cink također pomaže smanjiti rizik od gljivičnih bolesti.

  • Kalij – Kalij doprinosi normalnoj funkciji živaca i mišića te podržava pravilno funkcioniranje metabolizma ugljikohidrata.

  • Mangan – Mangan ima važnu ulogu u formiranju kostiju i vezivnog tkiva. Njegova razina u tijelu utječe na metabolizam ugljikohidrata i masti, rast i razvoj konja, kao i reproduktivne sposobnosti.

  • Jod – Jod pomaže u poboljšanju stanja dlake konja ili pravilnom funkcioniranju živčanog sustava. Njegov nedostatak može uzrokovati poremećaje rasta.

  • Željezo – Željezo ima važnu ulogu u stvaranju crvenih krvnih zrnaca te je stoga neophodno za pravilnu oksigenaciju organizma.

  • Selen – Selen je antioksidans pa ograničava aktivnost kisikovih radikala i štiti stanice od oštećenja. Djeluje sinergistički s vitaminom E koji štiti stanične membrane. Stanice skeletnih mišića posebno su osjetljive na oštećenje stanične membrane. Osim toga, selen pozitivno djeluje na imunološki sustav i plodnost te neutralizira štetne tvari u organizmu.

  • Kobalt – Kobalt utječe na rast konja, hematopoezu i aktivnost niza enzima, pa o njegovoj razini ovisi tijek mnogih biokemijskih procesa u tijelu.

  • Bakar – Bakar značajno doprinosi kalcifikaciji koštanog tkiva i smanjuje rizik od ortopedskih bolesti.

Kako se riješiti kućnih parazita?

17.04.2024

Kako se riješiti kućnih parazita?

Kućni paraziti poput žohara, mrava, moljaca i stjenica mogu izazvati ne samo značajnu nelagodu, već prije svega zdravstvene probleme. Ako ih susretnete, važno je djelovati brzo i učinkovito kako biste spriječili njihovo širenje. Postoji nekoliko načina da se riješite ovih neželjenih stanara i osigurate da vaš dom ostane čist i siguran.


Kako odabrati odgovarajuću kuću za mačku?

16.04.2024

Kako odabrati odgovarajuću kuću za mačku?

Mačka dnevno spava i do nevjerojatnih 18 sati. Stoga je vrlo važno pripremiti joj udobno i tiho mjesto za odmor. Svaki ljubimac živi u različitim uvjetima i ima svoje potrebe. Dođite s nama da vidimo koje mogućnosti imate i kako odabrati kućicu ili krevet za mačke.

Koliko prostora treba kokošima?

11.04.2024

Koliko prostora treba kokošima?

Planirate li nabaviti kokoši, a ne znate imate li dovoljno mjesta? Koliko kokoši zapravo trebaju prostora i kako urediti idealan dom za njih? Ograđeni prostor jedan je od ključnih čimbenika koji utječe na njihovo zdravlje i dobrobit. No, točnih brojki nema, svaka je kokoš drugačija i ima različite potrebe. Brojke su samo okvirne kako biste imali jasnu predodžbu o tome koliko pomoćnika možete priuštiti u svom vrtu.


NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.